Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Nocna praca zdrowiu nie popłaca

Krzysztof Kowalski

Przyczyną tego jest prawdopodobnie zakłócenie naturalnego zegara biologicznego człowieka. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario, zespołem kierował prof. John Caldwell. Wiadomość o tym zamieszcza „British Medical Journal".

Naukowcy analizowali dane dotyczące ponad 2 mln osób zamieszkałych na Wyspach Brytyjskich. Z badań kanadyjskich naukowców wynika, że nocna praca zakłóca naturalny zegar biologiczny człowieka, co jest czynnikiem podwyższającym prawdopodobieństwo wystąpienia zawału o 23 proc., udaru o 5 proc. Natomiast prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej u osób pracujących nocą jest wyższe o 41 proc. w porównania z pracującymi w godzinach dziennych.

Analiza ankiet wypełnionych przez 2 mln ludzi (godziny pracy, dieta, tryb życia, sport, seks itd.) wykazała, że wśród nocnych pracowników występuje również tendencja do gorszego odżywiania się.

U osób takich zdecydowanie częściej występuje bezsenność ze wszystkimi tego konsekwencjami, z uzależnieniem od środków uspokajających, nasennych. Między innymi częściej występuje u nich podwyższony poziom cholesterolu, nadwaga i otyłość oraz problemy w kontaktach międzyludzkich.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy