Nocna praca zdrowiu nie popłaca
Przyczyną tego jest prawdopodobnie zakłócenie naturalnego zegara biologicznego człowieka. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario, zespołem kierował prof. John Caldwell. Wiadomość o tym zamieszcza „British Medical Journal".
Naukowcy analizowali dane dotyczące ponad 2 mln osób zamieszkałych na Wyspach Brytyjskich. Z badań kanadyjskich naukowców wynika, że nocna praca zakłóca naturalny zegar biologiczny człowieka, co jest czynnikiem podwyższającym prawdopodobieństwo wystąpienia zawału o 23 proc., udaru o 5 proc. Natomiast prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej u osób pracujących nocą jest wyższe o 41 proc. w porównania z pracującymi w godzinach dziennych.
Analiza ankiet wypełnionych przez 2 mln ludzi (godziny pracy, dieta, tryb życia, sport, seks itd.) wykazała, że wśród nocnych pracowników występuje również tendencja do gorszego odżywiania się.
U osób takich zdecydowanie częściej występuje bezsenność ze wszystkimi tego konsekwencjami, z uzależnieniem od środków uspokajających, nasennych. Między innymi częściej występuje u nich podwyższony poziom cholesterolu, nadwaga i otyłość oraz problemy w kontaktach międzyludzkich.