Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Kołchoźnice tańczą poloneza

.Jacek Marczyński

Gdy zachodni reżyserzy biorą się za „Eugeniusza Oniegina”, powstaje sceniczny galimatias. Zgłębienie rosyjskiej duszy przekracza ich możliwości

 

Czajkowski
Eugeniusz Oniegin
Opus Arte/CMD

W głośnej, ubiegłorocznej inscenizacji w De Nederlandse Opera w Amsterdamie, która teraz trafiła do nas na DVD, pozornie dzieje się podobnie. Po scenie kroczą w rytm poloneza złączeni w pary stalinowscy generałowie z carskimi arystokratkami, popi z chłopkami w ludowych strojach, kosmonauci z kołchoźnicami.

Można by więc uznać, że to jeszcze jeden przykład fascynacji Rosją, w której dawna carska potęga splata się z komunistycznym totalitaryzmem, a mistyczna religijność z militarną siłą. Tak postrzegają ją twórcy na Zachodzie, dla nich jest to mieszanka tajemnicza, w skutkach wręcz nieprzewidywalna.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?