Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Krótka historia śmiechu

Marcin Wolski

Inteligentny Stańczyk nie wygra z szympansem przebranym za babę i jadącym na wrotkach wśród obrzucania się tortami

Podobno poczucie humoru jest stare jak ludzkość. Czy różni nas od zwierząt, tego akurat nie wiem – podobno są małpy, które potrafią się śmiać z innych małp. Wśród starożytnych podejście do śmiechu było zróżnicowane.

W Starym Testamencie śmiech występuje tylko cztery razy, i to wyłącznie w pejoratywnym znaczeniu, jako wyraz szyderstwa, poniżenia. Minie jednak parę tysięcy lat i Żydzi staną się mistrzami szmoncesu, polegającego na mistrzowskim śmianiu się z samych siebie.

Również wśród Greków nie ma zgody, jeśli idzie o tę fizjologiczną reakcję na stres – Platon uważał śmiech za coś nieobyczajnego, twierdził, iż obraża autorytet i nie przystoi bogom. Arystoteles, przeciwnie, poświecił komizmowi osobny traktat, który niestety zaginął za sprawą takich ponuraków jak Jorge – szalony mnich z „Imienia róży".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy