Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Dlaczego nie będziemy drugą Japonią

Igor Zalewski

Kultura słuchania! Wyobrażacie sobie takie dziwactwo? Nie miałem zielonego pojęcia, że coś takiego w ogóle może istnieć

Z książki „Koreańczycy, Chińczycy, Japończycy" Kima Munhaka, porównującej te trzy nacje, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Choćby tego, że Japończycy mają obsesję na punkcie czystości, a Chińczycy wręcz przeciwnie.

W związku z tym toalety obu narodów wyglądają zupełnie inaczej. Wyspiarskie są wyrafinowane i pachnące, a widoki z nich inspirują – dlatego w ustronnych miejscach poeci miewali przypływy natchnienia. Japończycy twórczo rozwinęli europejską koncepcję muszli klozetowych, tworząc na przykład takie, które podmywają użytkownika ciepłą wodą i suszą strumieniem powietrza.

Natomiast chińskie toalety publiczne... No cóż, może zmieńmy temat i zajmijmy się tym, co Kim Munhak nazywa kulturą mówienia i kulturą słuchania. Koreańczycy i Chińczycy (i nie tylko oni) często mają problem z przeniknięciem Japończyków, ponieważ ci nie chcą gadać. Chodzą, słuchają, potakują, uśmiechają się miło i doprowadzają do szału żółtych kuzynów, bo nie wiadomo, co właściwie myślą. Przy czym działa to w dwie strony. Japończycy bywają często wykończeni czczym gadulstwem cudzoziemców.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?