Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z prezydentem Bronisławem Komorowskim?

Piotr Zaremba

Chór chwalców Bronisława Komorowskiego w drugą rocznicę jego prezydentury brzmi nieco pociesznie. Podkreślanie, że nie wywołuje awantur, z czytelnym przeciwstawieniem jego „spokoju" poprzednikowi, nie ma sensu. Sprawdzianem jest przecież kohabitacja z własnym obozem politycznym.

Sensu nie mają też niektóre krytyki. Lepiej byłoby, aby prezydent patrzył swoim dawnym przyjaciołom na ręce, ale nie ma tu jednego wzorca. Lech Kaczyński stawiał sobie za cel raczej wspieranie rządów swojego brata. Trudno też orzec, czy prezydent jest wyzbyty politycznych talentów. Byłyby mu one potrzebne, gdyby grał na scenie niestabilnej. Albo gdyby doszło do wymuszonego partnerstwa z rządem złożonym z jego przeciwników.

Komorowski jest ciągle po części niezapisaną kartą. Co nie znaczy, że nie da się już czegoś powiedzieć. Bo choć obdarzony niewielkimi kompetencjami, prezydent ma wręcz zobowiązanie wpływania na rzeczywistość. Wynika to z jego mandatu z wyborów powszechnych i bezpośrednich.

Bronisław Komorowski zaczął od niefortunnych wystąpień po katastrofie smoleńskiej, raczej podgrzewających konflikty (żądanie usunięcia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia). Potem, jak trafnie zauważył Józef Oleksy, patronował niezliczonym konferencjom, z reguły niczego nie doprowadzając do końca.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej