Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Saltimbocca alla romana

Piotr Semka

Jeśli najwyżej ze wszystkich kuchni stawiam włoską, to dzięki typowej dla niej prostocie niewykluczającej wyrafinowania.

Dlatego dziś rekomenduję państwu małe arcydzieło o nazwie saltimbocca alla romana, czyli cielęce sznycelki duszone w białym winie.

Nazwa potrawy to zbitka włoskich słów „(same) skaczą do buzi", co ma podkreślać ich smakowitość. Saltimboccę przygotowujemy z pociętych na trzy–pięciomilimetrowe plastry kawałków giczy cielęcej. Stare włoskie przykazanie kulinarne mówi, że kawałki mięsa powinny być wielkości karty do gry. Cielęcina musi być świeżutka i cienka – jeśli mięso wydaje się wam za grube i zbyt zbite, to możecie je nieco rozbić, ale lepiej pociąć na cienkie plastry, niż walić je tłuczkiem.

Każdy plasterek nacieramy solą i wyciśniętym czosnkiem oraz przypinamy na wierzch wykałaczką listek szałwii i plaster szynki parmeńskiej lub San Danielle. Natychmiast wrzucamy taki sznycelek na gorącą oliwę – podsmażamy z obu stron, by się zarumienił, i dolewamy białe wino wytrawne. Gdy wino jest już w patelni, wszystko się elegancko pieni i w sosie tym dusimy saltimboccę blisko pięć minut. Najlepiej byłoby smażyć kolejne kawałki mięsa i od razu z patelni podawać je na talerz.

Ale co, gdy przy stole jest 10 czy 12 gości? Niestety, wtedy trzeba kolejne sznycelki wkładać po usmażeniu do szklanego żaroodpornego naczynia i potem wszystko raz jeszcze odgrzać w piekarniku. W niektórych polskich knajpach włoskich straszy praktyka wyciągania potrawy usmażonej wcześniej i schowanej w lodówce. Gdy naiwny klient zamówi saltimboccę, kucharz już tylko podgrzewa taki podprodukt.

To już jest horror – mięso w chłodziarce zazwyczaj podsycha, a sos jest zbyt zagęszczony. Pamiętajcie – gdy menu liczy ponad 50 dań i przypomina gruby folder, uciekajcie, jeśli wam żołądki miłe. Lepiej zróbcie sobie saltimboccę sami w domu. Zapłacicie nieporównanie mniej, a sznycelki same będą wam wskakiwać do buzi.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?