Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Mistyka codzienności

Filip Memches

Wbrew zapowiedziom XIX-wiecznych filozofów nauki przyrodnicze i społeczne nie sprawdziły się w roli religii

Raissa Maritain,
Dziennik,
Biblioteka„Więzi"

Dziennik" poetki Raissy Maritain to przede wszystkim intymne zapiski, w których utrwalone zostało bogactwo życia wewnętrznego autorki.  Mamy tu też jednak ciekawe świadectwo epoki. Bo chodzi o czasy, w których dokonał się ważny zwrot: duchowość przestała być traktowana jako średniowieczny anachronizm.

Żona znanego filozofa Jacques'a Maritaina urodziła się w Rostowie nad Donem, w rodzinie żydowskiej, która później wyemigrowała do Francji. Raissa studiowała na Sorbonie. I tam właśnie poznała swojego przyszłego męża. Początek ich małżeństwa to czas wspólnych zwątpień i poszukiwań zakończonych przejściem obojga na katolicyzm. Zainteresowali się filozofią św. Tomasza z Akwinu, która miała na nich coraz większy wpływ. Refleksję filozoficzną podporządkowali jednak sprawom dla nich znacznie ważniejszym: życiu kontemplacyjnemu i służbie bliźnim.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy