Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z terrorystami w Egipcie?

Szewach Weiss

Na początku sierpnia w ataku terrorystycznym na półwyspie Synaj zginęło 16 funkcjonariuszy egipskiej straży granicznej. Później doszło jeszcze do starć terrorystów z policją i wojskiem, na które egipski rząd odpowiedział nalotami lotniczymi.

Warto przyjrzeć się, jak w tej sytuacji zareagował nowy prezydent Egiptu. Mohamed Mursi skorzystał z okazji i przeprowadził szybką oraz elegancką reformę armii. Zdymisjonował wieloletnich współpracowników Mubaraka, którzy mimo rewolucji utrzymali posady. Odeszli utożsamiani z dawnym reżimem generałowie: minister obrony Mohamed Tantawi, szef sztabu Sami Annan i inni. Jest to kolejny dowód na to, że arabska wiosna narodów zmierza w dobrym kierunku.

Napięcie na półwyspie Synaj pozostaje jednak wielkim problemem. Jest to teren odludny, górzysty i pełen jaskiń. Wymarzony przyczółek dla terrorystów atakujących Izrael. Jeśli Egipcjanie sobie z nimi nie poradzą, to państwo żydowskie będzie zmuszone interweniować na ich terytorium, co grozi wybuchem wojny. Spokój może zapewnić tylko mądra i zdecydowana polityka Mursiego. Prezydent jest z pewnością daleki od syjonizmu i nie lubi Izraela, ale przede wszystkim jest rozsądnym realistą. Czeka go nie lada wyzwanie. Jeśli mu się powiedzie, zostanie zapamiętany jako polityk, który zbliżył Egipt do świata zachodniego i utrwalił kruchy pokój na Bliskim Wschodzie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość