Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Nie wiemy, jak oszczędzać

Katarzyna Ostrowska

Jesteśmy pesymistami, jeśli chodzi o przyszłość emerytur państwowych, ale niewiele robimy, by poprawić swoją sytuację po zakończeniu pracy

Choć oszczędności Polaków rosną i ich całkowita wartość, uwzględniając pieniądze zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych, sięga 1 bln zł, niestety oszczędzamy coraz mniej. Stopa oszczędzania, czyli procent dochodu do dyspozycji gospodarstwa domowego, jaki jest odkładany, systematycznie spada w Polsce od 15 lat.

– Jesteśmy ciągle społeczeństwem na dorobku i wydajemy większość dochodu na utrzymanie i konsumpcję. W porównaniu z innymi krajami, według prognoz OECD, jesteśmy mniej więcej pośrodku stawki i oszczędzamy około 5 proc. naszych dochodów – mówi Andrzej Narkiewicz z firmy Mercer Polska.

Co więcej, jak szacują eksperci BGŻOptima, blisko 50 proc. wszystkich zgromadzonych w formie depozytów i inwestycji środków należy do zaledwie 6 proc. społeczeństwa.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy