Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Opony to potęga – wśród 10 największych dostawców przemysłu samochodowego aż czterech produkuje opony. Największym jest Continental (drugie miejsce na liście), na czwartym Bridgestone, na siódmym Michelin i na dziewiątym GoodYear.

Continental uzyskał wysoką lokatę dzięki rozbudowanym działom produkującym elektronikę samochodową.

Delphi przygotował sprężarkę klimatyzacji dla zwycięskiego w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans Ferrari 458 Italia GT2. Sprężarka jest o 2,2 kg lżejsza od seryjnej i zużywa o 30 proc. mniej energii. Wyścigowe ferrari nie miało ogrzewania i recyrkulacji powietrza.

Chevrolet w ciągu dwóch lat sprzedał 600 tys. miejskich sparków. Autko jest produkowane w Korei i tam najchętniej kupowane jest w kolorze różowym. W Afryce zazwyczaj wybierany jest czerwony, zielony lub niebieski, natomiast w Polsce czerwony lub zielony. Chevrolet rozpoczął sprzedaż modelu Spark także w USA.

Warszawa jest najbardziej zakorkowanym miastem Europy – wynika z przeprowadzonych w lutym i marcu pomiarów firmy Tom Tom, dostawcy samochodowych nawigacji. Podróż w Warszawie zajmuje o 42 proc. więcej czasu w porównaniu ze swobodnym przejazdem, w Marsylii 41 proc., w Rzymie i Brukseli po 34 proc., w Paryżu 32 proc., w Londynie 27 proc. Średnia dla analizowanych 31 miast wyniosła 24 proc.

Komisja Europejska uważa, że koncerny motoryzacyjne powinny ograniczyć emisję CO2 samochodów w 2025 r. do 70 g/km, co odpowiada spalaniu około 3 l benzyny lub 2,6 l ON na 100 km. Obecnie uzgodniony przez przemysł i KE limit wynosi 130 g, w 2020 r. będzie to 95 g. Normy dotyczą auta o przeciętnej masie około 1300 kg.

W 2013 r. może zniknąć nawet 700 stacji paliw – ostrzega Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. Powodem jest wejście w życie obowiązku wyposażenia stacji paliw w urządzenia do monitorowania wycieków i zabezpieczenia zbiorników paliwowych. Inwestycje mogą sięgać 100 tys. zł na stację. W Polsce działa około 6700 stacji i Urząd Dozoru Technicznego szacuje, że do końca kwietnia 2012 r. 57 proc. spełniało przyszłe wymagania.

Ford stworzył wirtualną fabrykę aut, aby dzięki komputerowym symulacjom obniżyć koszty i podnieść jakość swoich produktów. Trójwymiarowy obraz fabryki Forda w Walencji jest wykorzystywany np. do badania ergonomii montażu. Koncern już w 1997 r. na ekranach komputerów planował linie produkcyjne.

Spyker wystąpił do sądu w Michigan z wnioskiem o wypłacenie przez General Motors odszkodowania za uniemożliwienie sprzedaży licencji na produkcję Saaba chińskiej firmie Youngman. Spyker uważa, że odmowa GM doprowadziła do upadku Saaba 19 grudnia 2011 r.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe