Najnowsza interwencja Uważam Rze

Pamiętajcie o księciu Jeremim!

Zawsze traktowałem „Uważam Rze" i „Uważam Rze Historia" jako czasopisma, które poruszają tematy pomijane przez inne media.

Tak jest dalej. Wiem, że nikt nie jest doskonały. Chciałbym jednak podsunąć wam pomysł na kolejny artykuł.

Mianowicie chodzi o księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, jednego z najbardziej znanych polskich magnatów. Oto 17 sierpnia 2012 r. przypadła okrągła, 400. rocznica jego urodzin. Warto by było napisać ciekawy artykuł i umieścić go w którymś z waszych czasopism. Jest to postać ciekawa, której poświęca się bardzo mało uwagi na lekcjach historii w szkole. Mam wrażenie, że gdyby nie Henryk Sienkiewicz, nikt by już nie pamiętał o kniaziu Jaremie. Mam nadzieję, że mój pomysł zostanie zauważony i znajdzie się ktoś, kto przygotuje interesujący materiał.

Pozdrawiam, Michał Rybiński

Panie Michale, propozycja smakowita, rozważymy. Przypomnijmy jednak, że poświęciliśmy niedawno okładkę polskim triumfom w Rosji sprzed 400 lat. Narodowych rocznic, nie tylko tych oczywistych, pilnujemy. Choć wszystkiego nie damy rady odnotować. Za to zacytujmy, przez pana zainspirowani, za Henrykiem Sienkiewiczem przysięgę księcia: „Ja, Jeremi Wiśniowiecki, wojewoda ruski, książę na Łubniach i Wiśniowcu, przysięgam Tobie Boże w Trójcy Świętej jedyny i Tobie Matko Najświętsza, jako podnosząc tę szablę przeciw hultajstwu, od którego ojczyzna jest pohańbiona, póty jej nie złożę, póki mi sił i życia stanie, póki hańby owej nie zmyję, każdego nieprzyjaciela do nóg Rzeczypospolitej nie zegnę, Ukrainy nie uspokoję i buntów chłopskich we krwi nie utopię. A jako ten ślub ze szczerego serca czynię, tak mi Panie Boże dopomóż – amen!". Piękne.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?