Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z prawami kobiet?

Szewach Weiss

Iran zamierza zablokować kobietom wstęp na wyższe uczelnie. Ministerstwo Nauki chce, żeby kilkadziesiąt kierunków studiów było przeznaczonych wyłącznie dla mężczyzn.

Władze boją się rosnącego w siłę ruchu emancypacyjnego, który zaczął poważnie zagrażać tradycyjnym stosunkom społecznym. Wybrały sobie jednak trudnego przeciwnika. W Iranie niemal dwie trzecie studentów to kobiety. Niektóre zawody już zostały przez nie zdominowane. Ponad 60 proc. irańskich lekarzy to kobiety.

W wielu państwach azjatyckich pozycja kobiet jest tradycyjnie silna. Miały one i nadal mają udział we władzy w Indiach, na Filipinach, w Malezji czy Tajlandii. Dlatego kraje Bliskiego Wschodu, w których sytuacja kobiet jest szczególnie zła, czyli np. Arabia Saudyjska, Jemen czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, mogłyby czerpać wzorce nie tylko z kultury zachodniej, do której lokalne społeczeństwa są często nieprzychylnie nastawione, ale również ze Wschodu. Obawy, że arabska wiosna pogorszy status kobiet na Bliskim Wschodzie, nie sprawdziły się. Wygląda na to, że nastąpiło przesilenie. Droga kobiet do pełnej równości będzie trudna i wyboista, ale zmian w mentalności społeczeństw nie da się już odwrócić. Irańskie kobiety zdążyły urosnąć w siłę i okrzepnąć. Wygrają swoją walkę i dadzą przykład sąsiednim państwom.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość