Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Kryzys po chińsku

Danuta Walewska

Gospodarka Państwa Środka może zmienić świat, ale dopiero, gdy ten podniesie się z gospodarczej zapaści

Wyhamował eksport, a import rośnie bardzo leniwie. W przemyśle rosną zapasy, spada indeks giełdowy w Szanghaju. Ekonomiści zastanawiają się, czy „miękkie lądowanie", które zapowiadali jeszcze na początku lata, rzeczywiście się uda.

I czy władze w Pekinie potrafią, a także czy będą chciały uporać się z coraz wyraźniejszymi oznakami spowolnienia w gospodarce. Bo pieniędzy mają w bród, a wyraźnie widać, że dotychczasowe poluzowanie polityki finansowej nie wystarczy, aby chińska gospodarka znów pociągnęła świat, jak to było w 2009 r.

Pojawia się bezrobocie

Na początku sierpnia chiński urząd statystyczny poinformował, że eksport w lipcu wzrósł jedynie o 1 proc. (w czerwcu o 11,3 proc.), a nadwyżka w handlu spada w niespotykanym tempie. To efekt europejskiego kryzysu finansowego. Import także nie rośnie w tempie wskazującym na ożywienie popytu wewnętrznego – ten wzrost wyniósł jedynie 4,7 proc., podczas gdy w prognozach przewidywano dwa razy tyle.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej