Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Kryzys po chińsku

Danuta Walewska

Gospodarka Państwa Środka może zmienić świat, ale dopiero, gdy ten podniesie się z gospodarczej zapaści

Wyhamował eksport, a import rośnie bardzo leniwie. W przemyśle rosną zapasy, spada indeks giełdowy w Szanghaju. Ekonomiści zastanawiają się, czy „miękkie lądowanie", które zapowiadali jeszcze na początku lata, rzeczywiście się uda.

I czy władze w Pekinie potrafią, a także czy będą chciały uporać się z coraz wyraźniejszymi oznakami spowolnienia w gospodarce. Bo pieniędzy mają w bród, a wyraźnie widać, że dotychczasowe poluzowanie polityki finansowej nie wystarczy, aby chińska gospodarka znów pociągnęła świat, jak to było w 2009 r.

Pojawia się bezrobocie

Na początku sierpnia chiński urząd statystyczny poinformował, że eksport w lipcu wzrósł jedynie o 1 proc. (w czerwcu o 11,3 proc.), a nadwyżka w handlu spada w niespotykanym tempie. To efekt europejskiego kryzysu finansowego. Import także nie rośnie w tempie wskazującym na ożywienie popytu wewnętrznego – ten wzrost wyniósł jedynie 4,7 proc., podczas gdy w prognozach przewidywano dwa razy tyle.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość