Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Polska

Członkowie „Solidarności" odcięli za pomocą piły elektrycznej napis „im. Lenina". Został on umieszczony nad bramą Stoczni Gdańskiej z inicjatywy prezydenta miasta Pawła Adamowicza (PO). Pomysł, żeby nad miejscem symbolizującym polską walkę z totalitarną opresją umieścić nazwisko masowego sowieckiego mordercy, był po prostu chory. „Solidarności" należą się więc olbrzymie brawa. Gdy władze kompromitują Polskę, sprawy w swoje ręce powinni wziąć obywatele.

Ukraina

W dniach 20–21 września mają się odbyć  uroczystości oficjalnego otwarcia cmentarza w Bykowni na Ukrainie. Wezmą w nich udział prezydenci Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz. Cmentarz ma upamiętnić 3,4 tys. Polaków zamordowanych na terenie sowieckiej Ukrainy w roku 1940, których nazwiska znalazły się na tzw. liście ukraińskiej. Trudno przy okazji tego ważnego wydarzenia nie zadać pytania o listę białoruską. Czy wreszcie  się doczekamy, że Moskwa lub Mińsk przekażą nam dokumenty dotyczące kaźni naszych rodaków na sowieckiej Białorusi?

Czy w Kuropatach, gdzie najprawdopodobniej pochowano część ofiar, zostanie wreszcie wybudowany polski cmentarz? Niestety, obawiam się, że poczekamy na to jeszcze bardzo długo.

Rosja

Na razie Rosjanie zamierzają otworzyć archiwa dotyczące jeńców... japońskich. Informację taką podał „Japan Times". Tokio ma otrzymać od Moskwy pełną dokumentację dotyczącą swoich żołnierzy, którzy podczas II wojny światowej dostali się do bolszewickiej niewoli, a następnie trafili do straszliwych łagrów w Mongolii i na Syberii. Ocenia się, że w rękach Armii Czerwonej znalazło się 577 tys. japońskich jeńców. Wiele tysięcy z nich pozostało tam na zawsze.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Wojciech Romański

W smoczym kręgu