Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Przebój prosto z Marsa

Łazik „Curiosity" „szaleje" na Czerwonej Planecie: najpierw przesłał czarno-białe zdjęcia Marsa, potem ruszył z miejsca i udowodnił to, fotografując ślad koła na glebie.

Kolejne dokonanie to przesłanie na Ziemię pierwszego barwnego zdjęcia (teraz „Curiosity" fotografuje już tylko w kolorze).

I wreszcie największy marsjański przebój, w dosłownym tego słowa znaczeniu: 28 sierpnia łazik wyemitował z Marsa na naszą planetę piosenkę „Reach for the Stars". NASA zaakceptowała ją, ponieważ mówi ona „o pasji, technologii i eksploracji kosmosu". Nagrał ją amerykański producent Will.i.am. Dźwięki zostały przesłane w naszą stronę przez satelity.

W ten sposób po raz pierwszy w dziejach ludzkości doszło do transmisji z Marsa.

Ale „Curiosity", który według Arthura Amadora z Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie „spisuje się nadzwyczajnie", nie spoczywa na laurach. Po raz trzeci od wylądowania przemieścił się, tym razem o 16 m. Jest to początek długiej drogi na wschód. „Curiosity" ma pokonać dystans 400 m i dotrzeć do miejsca nazwanego Glenelg. Tam po raz pierwszy użyje wiertarki i ramienia do pobrania próbek gruntu i skał.

—k.k.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?