Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Film o zabijaniu czy o odkupieniu?

Piotr Zaremba

Za łatwo „Przed egzekucją” zalicza się do manifestów przeciw karze śmierci. Z wybitnymi filmami tak się nie da

Jak przez mgłę pamiętam z lat 90. peany na cześć filmu Tima Robbinsa „Dead Man Walking" (tłumaczone jako „Przed egzekucją"). Zapowiadając jego emisję na kanale TCM, „Wyborcza" nazywa go teraz najważniejszym filmem o karze śmierci od czasu „Krótkiego filmu o zabijaniu" Kieślowskiego.

Ze wstydem przyznaję, że obejrzałem go  pierwszy raz. Historia zakonnicy z Luizjany decydującej się na pozostanie do końca ze skazańcem, współsprawcą ponurej zbrodni, rzeczywiście nie pozostawia obojętnym. Czy jednak jest to spójny manifest abolicjonistów?

W intencjach pewnie tak. Robbins jest reżyserem lewicowym, czasem twórcą schematycznych politgramot takich jak „Bob Roberts" – nakręcona trzy lata wcześniej satyra na amerykańską prawicę. W tym filmie nie brak zresztą odpowiednich sygnałów, takich jak zderzenie obrazu ciała skazańca rozpiętego na specjalnej maszynie z obrazem też rozkrzyżowanych ciał jego ofiar, pary nastolatków, których zamęczył razem z kolegą w lesie. I tu, i tu męka – sugerują twórcy filmu. Sama bohaterka jest przeciwniczką kary śmierci i mówi o tym żarliwie. Ale fabuła, wierna jej wspomnieniom, mocno się tej tezie wymyka.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej