Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Nie wasmożno byt’ diemokratoj

Rafał A. Ziemkiewicz

Przeczytajcie książkę Piotra Goćka „Demokrator”, bo rzecz jest wydarzeniem: to rozwinięcie dorobku polskiej fantastyki socjologicznej z lat 80. i 90.

Żył był matros Simonow. Wojak na schwał, a do tego nie do zabicia, to znaczy, zabijali go, zabijali, ale on zaraz wstawał – jeszcze silniejszy. A z nim kompania cała: stary mądry Gorynycz, co życie dobrze znał i wiedział, że nie trzeba być ani za bardzo, ani za mało, tylko w sam raz, i gasponauta Frunze, człowiek anomalia, i wściekła baba Tatiana, i blaszany POKUTA, mechagieroj, basałyk. A wszystko to nie za siedmioma górami ani siedmioma lasami, ale blisko całkiem, tuż-tuż – w Gorodopolis, pod rządami jego błagarodia Gubernatora-Demokratora i megagenialnego Szajdo, w tej stronie krasiwej, gdzie tak swobodno ledwie dyszy cziełowiek i gdzie wszystko największe i najlepsze jest, bo nasze. I nie hen, hen, w zapomnianych dawnych czasach to było, ale za całkiem małe niebawem będzie, może już za najbliższym zakrętem dziejów, bo kto tam wie, co już powyszywać zdążyli mnogoumni naukawcy, szydełkujący na zwojach DNA po tajnych laboratoriach. A co będzie, może i opowiadać szkoda, bo kto by tam o przygodach Wspaniałej Czwórki nie słyszał, wiedzą o ich przewagach nawet wraże czarnodupce, kicaje pocieszne czy złowrodzy chustasze – każdy słyszał, ale każdy co innego słyszał, bo ludzie wszystko przekręcają. Więc posłuchajcie tego, który wie najlepiej, bo sam wszystko widział, słyszał i czuł, a co widział, słyszał i czuł, opowiada.

Innymi słowy – kupcie i przeczytajcie książkę Piotra Goćka „Demokrator", bo rzecz jest wydarzeniem. Mówiąc z pełną powagą, i bez dalszych prób podrabiania niepowtarzalnej, potoczystej narracji tej ni to gawędy, ni to baśni, ni nierymowanego wiersza, jest to jedna z takich książek, które w zawodowcu, znudzonym przewracaniem kartek, budzą to szczególne uczucie, którego nie zaznał od czasów pierwszych lekturowych fascynacji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?