Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Waldemar Lysiak

Paneuropeizm

Waldemar Łysiak

Zawsze byłem fanem unii europejskiej, ale nie takiej jak obecna (lewacka, kontrchrześcijańska i hochsztaplerska ekonomicznie), którą brzydziliby siękonserwatywni „ojcowie założyciele" Eurowspólnoty (Monnet, Schumann, de Gasperi).

Paneuropeistą zostałem, ponieważ genetycznie jestem bonapartystą, czyli zwolennikiem demokracji autorytarnej, jakkolwiek dziwnie to brzmi. Dziwnie brzmi zwłaszcza dla ignorantów. M. Jankowski, recenzując „Anatomię bonapartyzmu" (2003) J. Baszkiewicza, dał taką definicję bonapartyzmu: „W uproszczeniu: charyzmatyczna dyktatura, podbudowana elementami demokracji bezpośredniej".

Demokrację napoleońską sławi się nie tylko dlatego, że Bonaparte został cesarzem z woli społeczeństwa (werdyktem narodowego plebiscytu, czyli procedurą demokratyczną), ale głównie wskutek doktryny politycznej, którą realizował. Pisał: „Władzę dało mi nie urodzenie czy podbój, lecz konstytucja, więc nigdy nie podniosę na nią ręki (...) Chcę rządzić tak, jak sobie tego życzy większość. Myślę, że to właściwy sposób uznawania suwerenności ludu" (1800).

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE