Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Powstanie Warszawskie w obrazkach

Piotr Zychowicz

Co roku Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje konkurs komiksowy. Młodzi rysownicy w oparciu o relacje uczestników i świadków powstania mają stworzyć krótką obrazkową opowieść. Najlepsze prace tradycyjnie wydawane są w formie antologii i właśnie do księgarni trafił zbiór komiksów z roku 2011.

 

Jest niezwykle ciekawy i dowodzi, że bardzo poważne sprawy można przedstawiać w sposób nowoczesny.

W komiksach tych możemy znaleźć opowieści o heroizmie AK, o zbrodniach Niemców i straszliwych cierpieniach ludności cywilnej. Mamy na przykład historię widzianą oczami sanitariuszki z powstańczego szpitala, która bierze udział w amputacjach i musi wyrzucać odcięte kończyny na piętrzący się w kącie stos, którego nikt nie ma czasu uprzątnąć. Jest opowieść chłopca, którego matka została zastrzelona w zbiorowej egzekucji na Woli, a on sam przeżył, udając trupa.

Niektóre z komiksów są naprawdę wstrząsające. Podobno część weteranów powstania na początku miała poważne wątpliwości, czy wypada tworzyć takie komiksy. Czy obrazkowe opowieści są odpowiednim środkiem do mówienia o tragedii Warszawy '44.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO