Homofobia. Co to znaczy?
Stosowanie terminu „homofobia” do oznaczenia wszystkich postaw krytycznych wobec zachowań homoseksualnych i podkultury gejowskiej jest bezpodstawne
Termin „homofobia" pierwszy ra został użyty przez dziennikarzy Jacka Nicholsa i Lige'a Clarke'a w magazynie pornograficznym „Screw" w 1969 r. Spopularyzował go amerykański psycholog i aktywista gejowski George Weinberg, który zresztą początkowo nie był zdecydowany, w jakim znaczeniu chce go użyć.
Ostatecznie w publikacji z 1972 r. Weinberg określił homofobię jako „lęk przed bliskim kontaktem z ludźmi homoseksualnymi, a w przypadku tych ostatnich wstręt do samego siebie". Koncept ten w tamtych latach nie został zweryfikowany żadnymi badaniami, niemniej zaczął robić szybką karierę usilnie lansowany przez środowiska gejowskie, zwłaszcza po ukazaniu się w 1989 r. głośnej książki Kirka i Madsena „After the Ball: How America Will Conquer Its Fear and Hatred of Gays in the '90s.", w której ci aktywiści gejowscy zaplanowali strategie dla ruchu LGBT i socjotechniczne sposoby „oswajania" Ameryki z homoseksualizmem.