Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Powrót do spiżarni

Monika Górska

Masowo produkowane przetwory w najbardziej nawet kolorowych słoikach nie dościgną smakiem domowych wyrobów

Wrzesień i październik to zawsze były miesiące przygotowywania przeróżnych smakołyków na ciężką zimę. W domowych kredensach polskich gospodyń nie mogło zabraknąć marynowanych i suszonych grzybów, przetworów z owoców i warzyw, soków i nalewek. W każdym dworku, w każdej wiejskiej, nawet niebogatej chacie gromadzono zapasy.

O ile w tych pierwszych królowały bardziej wysublimowane konfitury, o tyle w tych drugich raczej ukwaszona kapusta wystarczała do przednówka.

O przetworach domowych przeczytamy w literaturze zarówno z XIX w., jak i tej z okresu międzywojennego. Babcie i prababcie opowiedzą nam, jak smażyły śliwkowe powidła i przygotowywały słoje ogórków. A warto przypomnieć, że wtedy przetwory robiło się nie w kilku słoiczkach, ale co najmniej w kilkudziesięciu wielkich słojach.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe