Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Wyznanie gwiazdy

Arnold Schwarzenegger w swojej nowej autobiografii przyznał, że wychwalał Hitlera. W 1977 r. miał wypowiadać się z podziwem o zdolnościach oratorskich wodza III Rzeszy. Ciekawe, czy Schwarzenegger kiedykolwiek słyszał przemowę Hitlera. Wystarczy wejść na portal YouTube, żeby się przekonać, że wbrew legendzie Führer wcale nie był wspaniałym mówcą. Jego publiczne wystąpienia były raczej zbiorem histerycznych wrzasków, pisków i dzikiego kwiczenia. A co gorsza, były stanowczo zbyt długie. Dlaczego więc tak bardzo podobało się to ówczesnym Niemcom? Pozostanie to na zawsze ich tajemnicą.

Kara za prawdę

Białoruski historyk Andrej Czerniakiewicz z Uniwersytetu Grodzieńskiego im. Janki Kupały został wyrzucony z pracy. Nastąpiło to w wyniku interwencji KGB. Oficjalnie zwolniono go za rzekome spóźnienia na zajęcia. Naprawdę – za współautorstwo wydanej w Polsce książki „Grodnoznawstwo. Historia europejskiego miasta". Znalazł się w niej m.in. opis obrony Grodna przed bolszewikami w 1939 r. Pozytywnie nakreślono okres, w którym miasto należało do Polski. To kolejny dowód potwierdzający słowa Condoleezzy Rice, że Białoruś jest „ostatnią dyktaturą Europy". No, może przedostatnią.

Między UPA a ZSRS

Ministerstwo Oświaty w Kijowie zabroniło szkołom na terenie byłej Galicji Wschodniej używania podręczników, w których gloryfikowani są Stepan Bandera i UPA. Nauczyciele i dyrektorzy, którzy złamią tę dyrektywę, będą wyrzucani z pracy. UPA wymordowała grubo ponad 100 tys. Polaków i trudno się z decyzji o wycofaniu podręcznika nie cieszyć. Autor dyrektywy minister Dmytro Tabacznik jest jednak znanym gloryfikatorem Związku Sowieckiego. Jak ostrzegają nauczyciele z zachodniej Ukrainy, kult Bandery chce zastąpić kultem Stalina. Wybór jak między dżumą a cholerą.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy