Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Złamana zmowa milczenia

Jolanta Gajda-Zadworna

Z Bogdanem Rymanowskim, dziennikarzem telewizyjnym, autorem książki „Ubek” (Zysk i S-ka)

Panie Bogdanie, kawa na ławę, co pana skłoniło do napisania książki „Ubek"?

Wyjątkowość głównego bohatera. Agenta SB, który na własne życzenie zostaje etatowym funkcjonariuszem bezpieki. Takich przypadków w Polsce lat 80. było może kilka. Fascynujące w tej historii jest to, że po pewnym czasie przeżywa on katharsis i przeprasza przyjaciół, na których donosił.

Pan trafił do Janusza Molki czy on do pana?

Jego akta odnalazł i ujawnił w książce „Oblicza bezpieki" Sławomir Cenckiewicz. Molka był bardzo niezadowolony, zadzwonił do historyka z pretensjami. W tym samym czasie zadzwoniłem też ja i w ten sposób dostałem namiar na byłego agenta.

Na kogo donosił?

Na ludzi z samego świecznika III RP. Był współpracownikiem przyszłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Miał zlecenie na obezwładnienie i zatrzymanie Bogdana Borusewicza. Próbował podejść Donalda Tuska. Miał znakomite kontakty z warszawskim podziemiem. Kolegował się z Janem Lityńskim, dzisiejszym doradcą prezydenta Komorowskiego. Twierdzi, że bywał w mieszkaniach, w których ukrywał się Zbigniew Bujak. SB, jego zdaniem, była znakomicie zorientowana w tym, gdzie są przywódcy podziemia, ale świadomie ich nie aresztowała.

Dotknie ich ta książka? Jakiej reakcji na „Ubeka" pan się spodziewa?

Mam nadzieję, że także inni funkcjonariusze SB złamią zmowę milczenia i spróbują wejść na drogę, na którą zdecydował się Molka. Sam jestem ciekaw reakcji byłych opozycjonistów. Molka bardzo dużo mówi o ludziach, którzy dzisiaj uchodzą za moralne autorytety, a którzy w latach 80. albo byli tajnymi współpracownikami, albo w podziemiu dopuszczali się finansowych przekrętów.

Oskarżenia rzuca człowiek, który przez lata kłamał, oszukiwał, manipulował. Dziś prosi o wybaczenie. Wierzy pan w jego dobrą wolę i skruchę?

Gdybym był księdzem, dałbym mu rozgrzeszenie, ale ponieważ jestem dziennikarzem, podejrzliwość i nieufność stale towarzyszyły mi przy pisaniu tej książki. Wiem, że pewnych rzeczy Molka mi nie powiedział. Na pewno są informacje, które trzyma dla siebie, traktując je jako polisę ubezpieczeniową. Przez te kilka lat rozmów jednak nabrałem przeświadczenia, że jego przemiana jest autentyczna.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość