Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Stancje idą do lamusa

Grażyna Błaszczak

Studentowi nie wystarczy pokój przy rodzinie. Chce mieszkać z grupą kolegów w mieszkaniu ze sprzętem AGD i Internetem

W ramach akcji edukacyjnej „Wynajmuj bezpiecznie" sprawdzaliśmy, jak mieszkają polscy studenci. Okazało się, że typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w lokalu, w którym mieszka również właściciel, ciągle traci na popularności. Przed dwoma laty 10 proc. ankietowanych deklarowało, że chce zamieszkać na stancji.

W 2012 r. było już tylko 7 proc. – mówi Marta Kosińska, ekspert serwisu nieruchomości Szybko.pl. – Jest to efekt zwiększenia liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem w ciągu kilku ostatnich lat oraz spadku kosztów najmu mieszkania w porównaniu z opłatą za stancję. Jest to jednak również efekt zmian kulturowych: większej niezależności młodych ludzi i ich szybszego startu w dorosłość – dodaje Kosińska.

Niemal każdy z ankietowanych studentów jako ważny czynnik wyboru mieszkania wskazał cenę. W porównaniu z ubiegłymi latami na znaczeniu zyskała lokalizacja, którą dziś uznaje za kluczową 84 proc. badanych, podczas gdy przed dwoma laty było to jedynie 34 proc.

– Można wnioskować, że jest to efekt nasilenia się kłopotów komunikacyjnych w dużych miastach. Studenci nie chcą tracić czasu na stanie w korkach. Warto również podkreślić zdecydowany wzrost znaczenia standardu i stanu technicznego mieszkania jako czynnika decydującego o wyborze lokalu do najmu. Dwa lata temu tylko 14 proc. studentów przywiązywało do niego wagę, podczas gdy w tym roku ponad połowa (51 proc.). Jest to kolejny wynik świadczący o zmianach preferencji studentów i wzroście ich oczekiwań w stosunku do wynajmowanych nieruchomości – mówi o wynikach badania Marta Kosińska.

Najpopularniejsze wśród studentów są dwa pokoje. Chciałoby je wynająć prawie 40 proc. ankietowanych, kolejne 20 proc. zdecydowałoby się na mieszkanie trzypokojowe, a 4 proc. rozpatruje wynajem nawet czterech lub pięciu pokoi.

61 proc. ankietowanych na wynajem może przeznaczyć 40 proc. lub więcej swojego budżetu. 29 proc. deklaruje, że jest to wręcz ponad połowa miesięcznych wydatków.

– Od lat za to nie zmieniają się zasadniczo źródła finansowania studentów. Ponad 60 proc. ankietowanych jest utrzymywanych przez rodziców lub opiekunów. Nieco ponad jedna czwarta pracuje, a pozostali otrzymują stypendia naukowe lub zaciągnęli kredyt studencki – wylicza Marta Kosińska.

Co i za ile można wynająć

Ile kosztuje wynajem pokoju przy rodzinie w ośrodkach akademickich w porównaniu z czynszem za samodzielne mieszkanie?

– Wszystko zależy od miasta. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie za pokój przy rodzinie trzeba zapłacić 700 zł. O około 100 zł taniej jest w Gdańsku i we Wrocławiu. Natomiast w Krakowie pokój znajdziemy za 550–580 zł. W Poznaniu ceny są nieco niższe. Podobnie jest w Lublinie, gdzie  wynajęcie pokoju to wydatek około 450–470 zł miesięcznie. Najtaniej jest w Rzeszowie i Częstochowie. W tych miastach, by wynająć pokój, wystarczy 400 zł – podaje stawki Marcin Jańczuk, ekspert sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy.

Jeśli chodzi o czynsze za mieszkania, to w przypadku najpopularniejszych wśród studentów lokali dwupokojowych najtaniej jest w Bydgoszczy i Toruniu (1,1 tys. zł miesięcznie). W Łodzi i Olsztynie trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych drożej. W Poznaniu średnie stawki oscylują w granicach 1,3–1,4 tys. zł. Podobnie jest w Katowicach. Natomiast we Wrocławiu i w Krakowie czynsze wynoszą – jak podaje  Metrohouse & Partnerzy – ponad 1,5 tys. zł miesięcznie. Najdrożej jest w Warszawie: średnie stawki ofertowe dochodzą do 2 tys. zł. A do tego trzeba doliczyć opłaty za media.

– Rzeczywiste ceny najmu bywają jednak niższe niż te podawane w ogłoszeniach. Wiele zależy od lokalizacji, rodzaju mieszkania i jego wyposażenia – zwraca uwagę Marcin Jańczuk.

– Nawet jednak przy niskiej cenie studenci nie akceptują lokali o słabym stanie technicznym, a coraz częściej pytają np. o miejsca parkingowe. Z mody wychodzą mieszkania na stancjach. Jest to efekt wynajmowania dużych mieszkań przez kilkuosobowe grupy studentów. Jest to rozwiązanie postrzegane jako wygodniejsze i niejednokrotnie tańsze.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?