Walka o tanie ciepło
Rozwój nowoczesnych systemów grzewczych, rosnące ceny energii oraz programy wsparcia odnawialnych źródeł ciepła w ostatnich latach dokonały przetasowań na rynku sprzedaży tych urządzeń w Polsce
W ostatnim roku znaczący wzrost zanotował segment kolektorów słonecznych, pomp ciepła, a także kondensacyjnych kotłów gazowych. Powoli w zapomnienie odchodzą kotły olejowe i przepływowe podgrzewacze wody. Jak w tej sytuacji wybrać optymalne ogrzewanie nieruchomości? To dylemat, przed którym stoją wszyscy, którzy decydują się na wybudowanie domu.
Powinno być ciepło, ale także tanio. A jeśli przy okazji zyska środowisko, to chyba więcej nie trzeba. Na rynku jest wiele rozwiązań – od tradycyjnych po ekologiczne i ekonomiczne. Ostateczną decyzję każdy musi podjąć sam.
Pewne jest jedno – ceny ogrzewania stale rosną. Według wyliczeń Eurostatu w drugiej połowie 2011 r. nastąpił w Polsce wzrost (wobec drugiej połowy 2010 r.) cen prądu o 5,1 proc., zaś gazu o 6,5 proc. Raport serwisu Gramwzielone.pl pt. „Energia Odnawialna w Polsce 2012" przypomina, że na rynku konkurencyjnym ceny energii czeka długookresowy konsekwentny marsz w górę. Ministerstwo Gospodarki w swoich prognozach szacuje bowiem, że o ile cena ta w roku bieżącym wynosi 200 zł/MWh, to w 2013 r. będzie to już 245 zł/MWh, w 2015 r. – 265 zł/MWh, a w 2020 r. – 340 zł/MWh.