Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W 2014 r. do sprzedaży wejdzie nowe Volvo XC 90. Samochód zostanie zbudowany na nowej platformie marki, która posłuży także do budowy średnich i dużych limuzyn.

Auto otrzyma również nową generację czterocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych. Oba typy będą produkowane wyłącznie z turbosprężarkami.

Jeżdżący quadem Łukasz Łaskawiec wygrał Rajd Faraonów i zdobył Puchar Świata. 22-letni zawodnik Łaskawiec Rally Team z Krzykawki koło Olkusza, który jeździ yamahą, ma szansę na najwyższą lokatę w nadchodzącym Rajdzie Dakar.

Citroen sprzedał już od 2009 r. ćwierć miliona aut gamy DS, która zostanie poszerzona o DS3 kabriolet. W sprzedaży są DS3, DS4 i DS5, ta ostatnia ma napęd hybrydowy.

Sprzedawcy aut zmniejszyli zatrudnienie w roku zakończonym 1 września 2012 r. o 2050 osób. Związek Dealerów Samochodów ostrzega rząd, że jeżeli nie pobudzi rynku, to w kolejnych 12 miesiącach branża zwolni ponad 3,8 tys. osób. 1 września br. zatrudnienie wynosiło 38 130 osób.

Każda poduszka powietrzna ma pirotechniczny napełniacz. Niewielkie pudełko zawiera azydek sodu, który w momencie zderzenia w ułamku sekundy wypełnia airbag. Poduszki mają w zależności od miejsca montażu pojemność od 12 do 60 l. Współczesne auta mają nie więcej niż dziewięć poduszek.

Wartość koreańskiej marki Kia to 4,1 mld dol. i była wyższa o 50 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Kia znalazła się w rankingu stu najdroższych marek. W ostatnich trzech latach koreański koncern zwiększył sprzedaż aut osobowych o 81 proc. do blisko 2,5 mln. Według innego rankingu najdroższą motoryzacyjną marką jest Toyota, wyceniona na 30,3 mld dol. Jej wartość w ostatnim roku wzrosła o 9 proc.

General Motors przygotował nową platformę D2XX, którą do 2012 r. będzie wykorzystywać do budowy aut 12 marek i produkować w liczbie do 2,5 mln rocznie. Podobne platformy mają najwięksi konkurenci: Toyota (nazwana Toyota New Global Architecture) oraz Volkswagen z platformą MQB.

Jak podał Continental, w pierwszych ośmiu miesiącach br. sprzedaż opon do samochodów osobowych, dostawczych i terenowych zmalała o 5 proc., do 8,2 mln sztuk. Klienci kupili 3,4 mln opon zimowych (o 1 proc. więcej niż w ub.r.) i 4,8 mln letnich (spadek o 9 proc.). Największy spadek sprzedaży zanotowano we Włoszech, o 28 proc. Polska jest szóstym rynkiem w Europie, po Niemczech (32,2 mln), Francji (18,8 mln), Włoszech (13,4), Wielkiej Brytanii (11,3) i Hiszpanii (8,9).

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość