Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Niemiecki BASF szacuje, że 15 proc. masy współczesnego samochodu stanowią tworzywa sztuczne. Koncern przewiduje, że już za kilka lat ten odsetek wzrośnie do 25 proc.

W tym samym okresie światowy rynek chemiczny dla motoryzacji zwiększy się z 65 mld euro do 110 mld.

W  trzecim kwartale sprzedaż Toyoty i Lexusa w Europie wzrosła o 13 proc. do 206,6 tys. aut. Po pierwszych trzech kwartałach wzrost sięga 6 proc. przy łącznej sprzedaży 642,5 tys. samochodów, w tym 33,4 tys. modeli hybrydowych – o 75 proc. więcej niż rok wcześniej. Udział hybryd w europejskiej sprzedaży koncernu sięga 16 proc.

Volkswagen, lider europejskiego rynku, po trzech kwartałach sprzedał na Starym Kontynencie 1,3 mln aut, o 0,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Lepsze wyniki zanotował w Europie Środkowej i Wschodniej (wzrost o 32,1 proc., w tym w Rosji o 55,9 proc.). W Europie Zachodniej popyt zmniejszył się o 6,2 proc. do 653,3 tys. aut.

Piastowski dostawca akumulatorów ZAP Sznajder Batterien jest jedynym polskim producentem oferującym akumulatory do aut wyposażonych w system start-stop, automatycznie unieruchamiający silnik podczas postoju auta. Sznajder eksportuje ponad 70 proc. produkcji do 47 krajów Europy i Afryki.

Kia w Polsce obchodzi 15-lecie. W 1997 r. Kia zainaugurowała sprzedaż w Polsce i w pierwszych 12 miesiącach znalazła klientów dla 1,8 tys. samochodów.

W 2003 r. marka miała 0,6 proc. udziału w rynku, w ub.r. wzrósł zaś on do 5,9 proc. We wrześniu tego roku Kia zajęła czwarte miejsce w rankingu sprzedaży za Skodą, Volkswagenem i Fordem. Zarząd Kia przewiduje, że w 2014 r. zdobędzie ponad 7 proc. rynku.

Firmy oponiarskie szacują, że w tym roku sprzedadzą w Polsce około 11 mln opon, czyli około 5 proc. mniej niż w ub.r. W pierwszych ośmiu miesiącach klienci kupili o 0,4 mln opon mniej z segmentu popularnego, z indeksem prędkości S i T. Rośnie popyt na najdroższe opony dużych prędkości, osadzane na dużych obręczach średnicy 17 i 18 cali. Producent opon Continental szacuje, że sprzedaż takich kół wzrosła o około 10 proc.

Z  fabryki Fiata w Tychach wyjechał 11 października 10-milionowy samochód – tyle wyprodukowały łącznie w 41-letniej historii zakłady w Tychach i Bielsku-Białej. Produkcja samochodów (syren) rozpoczęła się w 1971 r. w Bielsku, a zakład nazywał się Fabryka Samochodów Małolitrażowych. Do 2000 r. z Bielska wyjechało 1 722 596 samochodów. Tyski zakład ruszył jesienią 1975 r. i produkował maluchy. Z Tychów wyjechały 8 277 404 samochody. Z 10 mln dawna FSM wyprodukowała 3 349 487 aut.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?