Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Znicze Pamięci

Mieszkańcy Wielkopolski, Pomorza i Śląska masowo wzięli wczoraj udział w uroczystościach poświęconych pamięci ofiar niemieckich zbrodni dokonanych na ziemiach zachodnich II RP po zakończeniu kampanii wrześniowej. W miejscach kaźni zapalono Znicze Pamięci. Ocenia się, że na ziemiach wcielonych do Rzeszy tylko do końca 1939 r. zamordowanych zostało 40 tys. przedstawicieli polskich elit. Większość Polaków z centralnej części kraju i z ziem wschodnich nie ma pojęcia o tej hekatombie.

Troska Rosji

Rosja zaapelowała do władz i narodu Afganistanu, aby pomogły w wyjaśnieniu losu 265 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zaginęli w trakcie sowieckiej inwazji na ten kraj w latach 1979–1989. Według Moskwy 30–40 z nich może do dzisiaj żyć; w przypadku reszty chodzi o wskazanie miejsca pochówku. Należy z zadowoleniem powitać zmianę nastawienia Rosji, która na ogół – zgodnie z zasadą „ludiej u nas mnogo" – niespecjalnie troszczyła się o losy żołnierzy. Może ta zmiana nastawienia sprawi, że Moskwa wskaże wreszcie Polsce miejsca pochówku polskich ofiar sowieckiego ludobójstwa? Naszych rodaków zamordowanych przez NKWD w roku 1937, w roku 1940, a wreszcie podczas Obławy Augustowskiej w roku 1945? Od lat nie możemy się tego doprosić.

Izrael jak Rzesza?

Czołowa wychodząca w Londynie arabska gazeta „Al-Quds Al-Arabi" porównała Izrael do Trzeciej Rzeszy. „Jedną różnicą między tymi państwami było to, że Izrael nie ma komór gazowych" – napisano we wstępniaku. Ten tekst to klasyczny przykład braku wiedzy historycznej. Gdyby jego arabski autor zadał sobie trud i dowiedział się, czym naprawdę były Niemcy Hitlera, zrozumiałby, że jest w poważnym błędzie. Gdyby rzeczywiście Izrael był drugą Trzecią Rzeszą, ze Strefy Gazy nie pozostałby już kamień na kamieniu.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe