Pójdziemy za Polakami
Węgrzy Polakom w 56. rocznicę 1956 r.W 1956 r. – 56 lat temu – w piękny jesienny dzień na ulice miast Węgier wyszli młodzi ludzie.
Tego dnia, 23 października, Węgrzy pisali historię: historię Węgier, Polski oraz całego świata. Rozpoczęła się krótka, acz bohaterska wojna o niepodległość ich kraju.
Liderem „Wszyscy Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami" – krzyczeli o swoim pragnieniu wolności pod pomnikiem gen. Józefa Bema . Ówczesna władza zareagowała niezwykle twardo. Wezwała na pomoc wojska sowieckie. Wybuchła rewolucja, zaczęły się walki o niepodległość Węgier. Po paru dniach rewolucja zwyciężyła, społeczeństwo węgierskie poparło nowy rząd z Imrem Nagyem na czele.
Wolność jednak trwała krótko. 4 listopada rozpoczęła się druga, bardzo brutalna interwencja wojsk sowieckich, która krwawo stłumiła rewolucję. János Kádár, marionetka Moskwy, wprowadził bezwzględne represje wobec powstańców.
Stracono premiera Nagya i jego współpracowników.
Na wieść o wydarzeniach w Budapeszcie Polacy masowo ustawiali się w kolejkach przed stacjami krwiodawstwa, które dzień i noc przyjmowały krew dla Węgrów.
W Zielonej Górze krew oddali nawet członkowie Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Przez trzy tygodnie Polacy przekazywali na konto Polskiego Czerwonego Krzyża około miliona złotych dziennie zebranych na zakup lekarstw, środków opatrunkowych i żywności. Polskie transporty z krwią łącznie – 800 litrów i pomocą medyczną przyleciały na Węgry już 26 października. Polska udzieliła wówczas największej pomocy Węgrom.
W 56. rocznicę tych wydarzeń Węgierski Instytut Kultury w Warszawie organizuje uroczysty koncert zespołu smyczkowego Accord Quartet, podczas którego węgierscy artyści przedstawią swoje muzyczne interpretacje utworów Czesława Miłosza.
Koncert odbędzie sie 23 października 2012 r. w Salii Koncertowej Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie przy ulicy Modzelweskiego 56 (gmach TVP, wejście od Modzelewskiego). Koncert jest otwarty.