Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Pójdziemy za Polakami

Piotr Mazurkiewicz

Węgrzy Polakom w 56. rocznicę 1956 r.W 1956 r. – 56 lat temu – w piękny jesienny dzień na ulice miast Węgier wyszli młodzi ludzie.

Tego dnia, 23 października, Węgrzy pisali historię: historię Węgier, Polski oraz całego świata. Rozpoczęła się krótka, acz bohaterska wojna o niepodległość ich kraju.

Liderem „Wszyscy Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami" – krzyczeli o swoim pragnieniu wolności pod pomnikiem gen. Józefa Bema . Ówczesna władza zareagowała niezwykle twardo. Wezwała na pomoc wojska sowieckie. Wybuchła rewolucja, zaczęły się walki o niepodległość Węgier. Po paru dniach rewolucja zwyciężyła, społeczeństwo węgierskie poparło nowy rząd z Imrem Nagyem na czele.

Wolność jednak trwała krótko. 4 listopada rozpoczęła się druga, bardzo brutalna interwencja wojsk sowieckich, która krwawo stłumiła rewolucję. János Kádár, marionetka Moskwy, wprowadził bezwzględne represje wobec powstańców.

Stracono premiera Nagya i jego współpracowników.

Na wieść o wydarzeniach w Budapeszcie Polacy masowo ustawiali się w kolejkach przed stacjami krwiodawstwa, które dzień i noc przyjmowały krew dla Węgrów.

W Zielonej Górze krew oddali nawet członkowie Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Przez trzy tygodnie Polacy przekazywali na konto Polskiego Czerwonego Krzyża około miliona złotych dziennie zebranych na zakup lekarstw, środków opatrunkowych i żywności. Polskie transporty z krwią łącznie – 800 litrów i pomocą medyczną przyleciały na Węgry już 26 października. Polska udzieliła wówczas największej pomocy Węgrom.

W 56. rocznicę tych wydarzeń Węgierski Instytut Kultury w Warszawie organizuje uroczysty koncert zespołu smyczkowego Accord Quartet, podczas którego węgierscy artyści przedstawią swoje muzyczne interpretacje utworów Czesława Miłosza.

Koncert odbędzie sie 23 października 2012 r. w Salii Koncertowej Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie przy ulicy Modzelweskiego 56 (gmach TVP, wejście od Modzelewskiego). Koncert jest otwarty.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy