Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Konsekwencje wrażliwości

Bronisław Wildstein

Ewolucja Doroty Masłowskiej jest przykładem tego, dokąd prowadzić powinny wrażliwość i niezależność

Pisarka zadebiutowała 10 lat temu powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Książka świadczyła o darze obserwacji autorki i jej słuchu językowym. Potrafiła pokazać małomiasteczkowy świat blokowiska i zagubienie młodych ludzi w groteskowych wzorcach popkultury, które stanowią ich współczesne, naturalne środowisko.

Zachwytom nie było końca. Zdecydowanie na wyrost. Salon wyczuł jednak, że pojawia się talent, który może zagospodarować. Pomiędzy poprawnymi politycznie miernotami i epigonami własnych kompleksów Masłowska zabłysła. Na dodatek  stosując wprawdzie interpretacyjne nadużycia, ale kto by się tym przejmował –  „Wojnę..." można było sprzedawać jako „bezkompromisowy atak na polskie stereotypy".

Następna powieść Masłowskiej „Paw królowej" była parodystyczną zabawą współczesnym językiem w hiphopowej formie. Fakt, że przyozdobiona została ona głównym salonowym laurem (Nike), świadczył zarówno o tym, że towarzystwo nie za bardzo ma co nagradzać, jak i o tym, że Masłowska miała stać się jego nowym wieszczem.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość