Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Pytanie: jak na tym zarobić?

Anna Cieślak-Wróblewska

Rozmowa z Wojciechem Przyłęckim, prezesem jednego z największych inkubatorów

Na początku działania inkubatorów trafiało do nich po 700–800 firm rocznie, dziś 300–400. Skąd spadek?

Swego czasu obserwowaliśmy coś, co można było nazwać modą na start-upy. To rynek oddzielił pomysły ciekawe od tych, których czas jeszcze nie nadszedł albo nigdy nie nadejdzie. Dziś ludzie zaczynają rozumieć, że nawet w Internecie do sukcesu nie wystarczy, żeby coś było nowe, innowacyjne. Projektodawcy zaczynają patrzeć na swoje pomysły bardziej biznesowym okiem.

A jakie dziś pomysły spływają do was? Jesteśmy inwestorem typowo branżowym, więc na moje biurko trafiają wyłącznie pomysły, które dotyczą obszarów, w które inwestujemy – czyli Internet, e-commerce czy mobile. W większości są to projekty innowacyjne, ale nie zawsze ta innowacja przekłada się na to, czy dany projekt jest opłacalny. Monetyzacja pomysłu, czyli przekucie czegoś, co jest ciekawe, na biznes, stanowi największy kłopot. Najtrudniej jest, gdy zadajemy pytanie: „A jak na tym zarobić?".

Jak poznać, że jakiś pomysł ma potencjał na sukces, a inny zupełnie się nie sprawdzi?

Czasem potrzeba po prostu biznesowej intuicji. W InQbe dużą rolę przykładamy do ludzi chcących realizować dany projekt. Zasada jest prosta, to ludzie są najmniej przewidywalnym elementem. Model biznesowy można skorygować, z ludzkim charakterem już tak prosto nie jest.

Jaka jest pana rada dla pomysłodawców, jak najlepiej przygotowywać się do aplikowania?

Tu można zrobić cały wykład... A mówiąc w największym skrócie, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Czy kompetencje naszego zespołu pozwolą nam zrealizować to, co chcemy? Czy mamy wystarczającą motywację? Czy nasz projekt jest prosty, a jednocześnie wnosi jakąś innowację, pewną wartość dodaną? No i wreszcie najważniejsze: czy na tym da się zarobić? Inwestor nie jest instytucją charytatywną, on szuka partnerów biznesowych, z którymi wspólnie chce zarabiać pieniądze. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to lepiej niech się wstrzyma z poszukiwaniem inwestora. Szkoda jego czasu i wysiłku.

Czy InQbe wymaga wkładu finansowego od pomysłodawcy?

Z pewnością inaczej rozmawia się z kimś, kto chce w dany projekt zainwestować swoje własne pieniądze, niż z kimś, dla kogo głównym problemem jest ustalenie wysokości własnej pensji w budżecie. To temat bardziej złożony, ale generalnie można powiedzieć, że kwestia wkładu własnego to drugorzędny problem.

Z ilu spółek InQbe już wyszedł?

Zainwestowaliśmy w ponad 20 spółek, w kilku przypadkach dokonaliśmy częściowych wyjść, ale myślę, że czas szerszego wychodzenia z inwestycji dopiero nadejdzie. Nie narzekamy na brak funduszy na nowe inwestycje, więc nie mamy specjalnej presji. Spokojnie obserwujemy rozwój naszych podmiotów i czekamy na odpowiedni moment, by podjąć decyzję o ewentualnych wyjściach.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość