Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Medycyna w zasięgu wzroku

Marek Matacz

Postęp w badaniach i metodach leczenia utraty widzenia daje coraz większe szanse na naprawę tego stanu rzeczy

Dianne Ashworth jest 54-letnią Australijką, której niszcząca siatkówkę choroba niemal całkowicie odebrała wzrok. Tego lata po raz pierwszy od bardzo dawna Dianne zobaczyła błyski światła, którym towarzyszyły jasne i ciemne linie. Pacjentka, podobnie jak jej lekarz, nie kryła podekscytowania. Zmianę, której doświadczyła, zawdzięcza chirurgom z Royal Victorian Eye and Ear Hospital oraz uczonym z konsorcjum Bionic Vision Australia.

Na dno jej oka wszczepiono komunikujący się z zewnętrzną kamerą implant, który zastępuje część uszkodzonej siatkówki. Błyski i proste kształty to niewiele, ale australijscy uczeni zaznaczają, że teraz będą pracować nad możliwością przywrócenia funkcjonalnego widzenia. Ich wynalazek nie jest przy tym ani pierwszy, ani jedyny. Od ubiegłego roku w Europie dopuszczony jest do sprzedaży podobny implant o nazwie Argus II, który osobom wcześniej niewidomym pozwala na omijanie przeszkód, a użytkownikom urządzenia niemieckiej konstrukcji, opracowanego przez firmę Retina Implant AG, udało się już odczytać duże litery.

Pomogą implanty

Zadanie implantów tego rodzaju polega na zastąpieniu uszkodzonych przez światło czopków i pręcików, które w zdrowej siatkówce reagują na światło. Choroby prowadzące do ich zniszczenia są główną przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Umieszczany na dnie oka zestaw elektrod, podobnie jak wcześniej reagujące na światło komórki, pobudza neurony przekazujące impulsy do mózgu.

– Obecnie implanty wszczepia się głównie pacjentom ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki, w tym wypadku osoby poddawane operacji często nie mają nawet poczucia światła, ale morfologia siatkówki jest zbliżona do prawidłowej, a uszkodzenie dotyczy przede wszystkim samych fotoreceptorów – mówi prof. Edward Wylęgała, ordynator oddziału okulistyki w Szpitalu Kolejowym w Katowicach, pełniący obowiązki krajowego konsultanta w dziedzinie okulistyki.

Izraelskie konsorcjum Nano Retina zapowiada przełom – zarówno w stopniu przywracania wzroku, jak i w zakresie leczenia. Pierwszy model nowego urządzenia o nazwie Bio-Retina generuje obraz o rozdzielczości 24 x 24 pkt. Użytkownik będzie mógł już się zorientować, że na przykład patrzy na osobę w kapeluszu. Kolejna generacja implantu ma już oferować obraz podobny to tego, jaki można zobaczyć w starym, czarno-białym telewizorze. Według konstruktorów wynalazku ma on pomagać także chorym cierpiącym na inną chorobę – związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD – age related macular degeneration). Wszczepienie Bio-Retiny trwa tylko 30 minut, a pacjenci mają odzyskiwać zdolność widzenia niemal zaraz po zabiegu. Będą musieli tylko nosić specjalne okulary z niewidzialnym i nieszkodliwym laserem, który zasila umieszczony w oku układ. Obietnice są więc śmiałe, mimo dużych przeszkód, jakie czekały na twórców implantu.

– Obecnie wykorzystuje się dwie techniki implantów siatkówkowych. Bardziej naturalną drogę przesyłania sygnału wykorzystują implanty podsiatkówkowe, udoskonalane w Europie. Bio-Retina jest implantem nasiatkówkowym. Zaletami są niewątpliwie znacznie prostsza technika operacyjna wszczepienia i metoda zasilania. Wadą – mniej fizjologiczne położenie. Natomiast zwyrodnienie plamki związane z wiekiem w zaawansowanych stadiach może doprowadzić do tak znacznego zaburzenia organizacji siatkówki, że wszczepienie implantu może być bardzo trudne – wyjaśnia prof. Wylęgała. Już niedługo się dowiemy, na ile skuteczna i bezpieczna jest ta metoda leczenia. Badania kliniczne mają rozpocząć się już w przyszłym roku.

Komórki i geny

Podczas gdy specjaliści od bioniki próbują skonstruować cybernetyczny odpowiednik najbardziej złożonego elementu oka, biotechnolodzy starają się opracować techniki jego odbudowy. Nieduża amerykańska firma Advanced Cell Technology opublikowała w tym roku raport ze wstępnych badań klinicznych regeneracji siatkówki z wykorzystaniem komórek wyhodowanych z embrionalnych komórek macierzystych.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Wojciech Romański

W smoczym kręgu