Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z rachunkami za gaz?

Tomasz Furman

Podpisana kilka dni temu umowa pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a rosyjskim Gazpromem, dotycząca upustu cenowego za importowany ze Wschodu gaz, nie przełoży się w istotny sposób na obniżkę rachunków płaconych przez gospodarstwa domowe.

Przy zużyciu tej samej ilości surowca będą one zapewne płaciły co najwyżej kilka procent mniej niż dotychczas. Tymczasem według ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego PGNiG otrzymało od Rosjan ponad 15-procentowy upust. Stosunkowo niewielka obniżka dla klientów indywidualnych będzie efektem tego, że w ich rachunkach stosunkowo duży udział mają opłaty abonamentowe. W ujęciu procentowym na większą obniżkę może liczyć przemysł.

W tym przypadku udział samego surowca w rachunkach waży zdecydowanie więcej. Zanim odczujemy jednak jakiekolwiek pozytywne efekty porozumienia z Rosjanami, PGNiG musi złożyć nowy wniosek taryfowy, w którym będzie się domagało zmiany pobieranych za gaz stawek, a prezes Urzędu Regulacji Energetyki go zatwierdzi. Teoretycznie nowy cennik powinien wejść w życie od nowego roku. Dotychczasowa praktyka pozuje jednak, że zatwierdzanie taryfy może trwać nawet pięć miesięcy. Niezależnie od tego długookresowe skutki osiągniętego przez PGNiG upustu powinny być widoczne dla wszystkich. Niższe koszty zakupu gazu to wszak niższe koszty dla całej gospodarki.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO