Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Śmierć piewcy stalinizmu

Piotr Zychowicz

Eric Hobsbawm negował sowieckie ludobójstwo, gloryfikował Stalina i nienawidził kapitalizmu. Brytyjska lewica uznała go za „największego historyka wszech czasów”

Jest rok 1994. W brytyjskiej telewizji odbywa się dyskusja nad upadkiem muru berlińskiego. Biorą w niej udział kanadyjski intelektualista Michael Ignatieff i słynny historyk Eric Hobsbawm.

„– Już w 1934 r. sowiecki eksperyment pochłonął miliony ofiar. Czy gdyby pan o tym wówczas wiedział, sprawiłoby to panu różnicę? Czy wpłynęłoby to na to, że był pan komunistą? – pyta Ignatieff.

– Najprawdopodobniej nie – odpowiada Hobsbawm.

– Dlaczego?

– Dlatego, że w okresie, w którym masowa eksterminacja i masowe cierpienie miały charakter absolutnie uniwersalny, szansa na to, że z tego cierpienia narodzi się nowy świat, byłaby nadal warta wsparcia. Ofiary były jednak gigantyczne. Były większe, niż wyznaczają to standardy. [...]

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?