Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W 2014 r. VW zamierza wprowadzić do sprzedaży zupełnie nowego Phaetona.

Luksusowa limuzyna jest w ofercie od 2002 r. i sprzedaje się poniżej oczekiwań. Koncern jednak nie zamierza się poddawać. Nowy Phaeton wykorzysta platformę MLB, stosowaną w Audi A8 oraz Porsche Panamera, i będzie zbudowany z aluminium.

Według danych Jato Dynamics po trzech kwartałach Ford jest najpopularniejszą marką w Europie, a Fiesta najlepiej sprzedającym się autem w klasie. Klienci kupili 238,3 tys. tych aut, o ponad 27 tys. więcej niż rok wcześniej. Mimo tych sukcesów Ford prawdopodobnie straci w Europie w tym roku 1,5 mld euro.

Według badania przeprowadzonego przez Homo Homini na zlecenie BZ WBK wśród małych i średnich firm najpopularniejszym sposobem finansowania zakupu auta jest leasing – korzysta z niego 65 proc. ankietowanych. 55 proc. kupiło auto za gotówkę, 12 proc. na kredyt, a 4 proc. wynajęło. Wśród firm mikro z leasingu skorzystało 44 proc., zaś w przypadku podmiotów średniej wielkości – 79 proc.

Toyota obchodzi 75. urodziny. Pierwsza jej fabryka produkująca auta rozpoczęła działalność 3 listopada 1937 r., wypuszczając osobowy model Toyota AA. Toyota omal nie zbankrutowała na początku lat 50., uratowały ją amerykańskie zamówienia na ciężarówki potrzebne w Korei. Toyota jest największym na świecie producentem aut.

Continental przygotował kondensatory o pojemności trzech faradów, które gromadzą energię wystarczającą do kilkunastokrotnego ruszenia samochodu dostawczego. Kondensator znacznie lepiej od akumulatorów znosi częste wyłączenia i rozruchy silnika. Nowe rozwiązanie to efekt doświadczeń zebranych w samochodach Peugeot eHDI.

W  2015 r. pojawi się nowy Renault Espace. Samochód będzie czymś pośrednim między SUV-em i kombi. Auto wykorzysta wspólną, przednionapędową platformę z nową Laguną, która zadebiutuje w tym samym roku.

W  grudniu tyska fabryka Fiata zakończy produkcję Pandy. Od 2003 r. z tyskiego zakładu wyjechało 2,15 mln pand, z tego 2,03 mln na eksport. Fiat Auto Poland jako przyczynę zakończenia produkcji podał zbyt duży koszt dostosowania modelu do nowych przepisów homologacyjnych, które zaczną obowiązywać od nowego roku.

Robert Kubica wystartuje w listopadzie w dwóch rajdach: Como we Włoszech i Var we Francji, za kierownicą citroenów C4 WRC. Polski kierowca kończy rekonwalescencję po wypadku, ale już zwyciężył w dwóch rajdach we Włoszech.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość