Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Polska rewolucja narciarska

Zygmunt Gnacki

Rodzimi narciarze powinni zacierać ręce: tylu inwestycji, ile jest w tym sezonie, krajowe stoki dawno nie widziały

Choć sezon dla amatorów białego szaleństwa dopiero się rozpoczyna, to tak naprawdę uśmiechać mogą się już od dłuższego czasu. Wśród największych zapaleńców, np. na stronie Skiforum.pl, informacjami o kolejnych rozkopanych stokach i wbitych słupach pod planowane wyciągi wymieniano się już od początku lata.

Gdzie się buduje? Chyba najsłabiej pod tym względem wypadają w tym roku Sudety, gdzie powstał tylko jeden, za to sześcioosobowy, wyciąg krzesełkowy – w Karpaczu. Za to na Podhalu narciarze będą mogli wjeżdżać w górę na czterech nowych wyciągach krzesełkowych. Czteroosobowa „kanapa" będzie od tej zimy działać w miejscowości Suche koło Poronina. W ciągu godziny na trzy świeżo wytyczone trasy będzie mogła wwieźć ponad 2 tys. narciarzy i snowboardzistów.

Z kolei w Małem Cichem wymieniono stary wyciąg. Czas przejazdu skróci się z 12 do mniej niż pięciu minut. Jednak początkujący narciarze nie muszą o tym myśleć z trwogą, ponieważ na górze kolejka będzie zwalniać, przez co zejście z niej będzie znacznie łatwiejsze niż dotychczas.

Także Jurgów przywita turystów nową trasą narciarską i czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym. Dodatkowego wyciągu doczeka się też położona między Białką a Bukowiną Tatrzańską Kaniówka.

Pilsko z nowym właścicielem

Dużo się dzieje w Beskidach. Sprywatyzowany został urokliwy ośrodek Pilsko, w którym znajduje się jeden z bardziej swego czasu luksusowych przybytków w polskich górach – Dom Wczasowy Jontek w Korbielowie. Ten obiekt – 20 km tras narciarskich, 10 wyciągów orczykowych i jeden krzesełkowy – Skarb Państwa sprzedał za niecałe 11 mln zł. Plany długoterminowe mogą się narciarzom podobać: mają powstać trzy nowe wyciągi krzesełkowe, trasy zostaną oświetlone, będzie także możliwość relaksu w nowym aquaparku. – Ogromnie się cieszę, że obiekty przejęła firma z pomysłem i zapałem. Zabiegałem o to, od kiedy zostałem wójtem, bo Pilsko powoli zaczynało bardziej straszyć turystów, niż ich przyciągać. Unowocześnienie ośrodka to szansa dla gminy, okazja do tworzenia się nowych miejsc pracy i zainteresowania nami turystów – mówił w rozmowie z „Gazetą Żywiecką" wójt Jeleśni Marian Czarnota.

Niestety, w tym roku nowy właściciel, spółka CTE, nie zdążył zrobić zbyt wiele (obiekt przejął w sierpniu). Wiadomo jednak, że od parkingu do wyciągów będzie działał taśmociąg, będą nowe bezpłatne toalety, a miejsca dla samochodów mają być na bieżąco odśnieżane. Co ważne, o jakość tras mają dbać dwa nowe ratraki – rzecz, która na polskich stokach wciąż bywa zaniedbywana. Wygląda na to, że po latach niedoinwestowania w przyszłym sezonie nad Halą Miziową słońce znów zaświeci jaśniej.

Podobnie może być w Szczyrku, który z jednego z najlepszych ośrodków w kraju stał się w ostatnim czasie miejscem omijanym przez narciarzy szerokim łukiem. Poza wysokimi cenami odstraszał kompletny brak inwestycji w nową infrastrukturę – pod względem liczby i jakości wyciągów czas zatrzymał się w miejscu.

W zeszłym roku sprywatyzowano stację Czyrna-Solisko. Pierwszą nową inwestycją jest budowa systemu naśnieżania stoku, więcej należy się spodziewać w przyszłym sezonie. Warto też wspomnieć, że w Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku została wyremontowana czarna trasa FIS, która należy do najbardziej wymagających w Polsce. Być może atut, jakim jest doskonałe skomunikowanie z aglomeracją śląską i z Warszawą, znów uczyni z tej miejscowości miejsce kultowe.

Nowe obiekty powstały też w odległej o zaledwie 30 km od Szczyrku Istebnej. W ośrodku Złoty Groń zbudowano sześcioosobowy wyciąg krzesełkowy, a w Zagroniu wytyczono nową trasę.

Z kolei w kompleksie Dwie Doliny wreszcie udało się domknąć bezproblemowy przejazd z jednej części stoku na drugą – do tej pory narciarze i deskarze, którzy chcieli się przedostać z Wierchomli do Szczawnika, ostatnie sto metrów musieli podchodzić pieszo, co po całym dniu jeżdżenia do przyjemności zdecydowanie nie należało. To krótkie wydłużenie wyciągu cieszy, tym bardziej że w ostatnich latach z powodu protestów ekologów zupełnie ucichła koncepcja wybudowania tzw. ośrodka Siedmiu Dolin, czyli narciarskiego połączenia Krynicy-Zdroju z Piwniczną.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE