Najnowsza interwencja Uważam Rze

Enklawy komunizmu

Powszechnie wiadomo, że brak dekomunizacji spowodował łatwe przejście wielu sierot po PRL z epoki realnego komunizmu do obecnej.

Ale pozostał też problem post-PRL-owskich enklaw realnego socjalizmu w otoczeniu gospodarki wolnorynkowej. Tych enklaw jest wiele, np. górnictwo, kolejnictwo, energetyka oraz wszystkie państwowe i samorządowe spółki. Pozornie są to firmy „biznesowe" funkcjonujące w oparciu o rachunek ekonomiczny, ale... wszystkie one funkcjonują na zasadach monopolu. Ceny są ustalane przez lokalne biurokracje samorządowe oraz państwową, aby (sic!) ochronić konsumentów od „potwornie drogich" kosztów związanych z nabywanymi usługami czy towarami.

W sensie rynkowym ten segment zarabia podwójnie. Pierwszy raz poprzez otrzymywane państwowe i samorządowe dopłaty, zaś drugi raz na płatnościach za sprzedawane towary lub świadczone usługi. I cały ciężar utrzymania tych skansenów przerzuca się na biedniejące społeczeństwo.

Bogdan J. Bus, Żywiec

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy