Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Politycy, wizjonerzy, władcy dusz

Grzegorz Lewicki

Czego możemy się po nich spodziewać w 2013 r.

Ramadan równie dyplomatycznie odpowiada na pytanie o dziadka, Hassana al-Bannę, który zakładał radykalne, stosujące przemoc Bractwo Muzułmańskie w Egipcie. „Zgadzam się z częścią programu Bractwa, choć z częścią mógłbym się nie zgadzać. Dziadek budował szkoły, miał wizję. Nigdy nie wzywał do zabijania, a przemoc w związku z organizacją zaczęła się później. Musimy pokazywać rzeczy w szerszym kontekście". Prawda, że spryciarz?

Gruziński Mikołaj

Bidzina Iwaniszwili

Gdy jest się najbogatszym Gruzinem (majątek: 6 mld dol.), można dać wiele kaukaskiemu kraikowi z gospodarką opartą na gazie, ropie, winie i wodzie mineralnej. Iwaniszwili, 153. miejsce w rankingu miliarderów „Forbesa", sprezentował niespełna pięciomilionowej Gruzji pierwsze pokojowe przejęcie władzy, odkąd najstarsi górale pamiętają.

Po wygranych przez Iwaniszwilego wyborach parlamentarnych (październik 2012 r.) nie było ulicznych protestów, a rządzący Gruzją od 2003 r. Micheil Saakaszwili uznał porażkę i ustąpił, a przez to legitymizował ciągłość demokracji w kraju.

Iwaniszwili wspinaczkę na szczyt zaczynał w latach 90. Obłowił się na pierestrojce w Rosji, inwestując m.in. w bankowość i górnictwo, potem grał na rosyjskiej giełdzie. W Gruzji długo pozostawał w cieniu jako filantrop. Rozczulił gruzińskie dusze, przywracając do chwały ogrody botaniczne w Batumi, i zjednoczył opozycję. Dla prezydenta Saakaszwilego był zagrożeniem: gdy w kwietniu 2012 r. założył swoją partię, został pozbawiony gruzińskiego paszportu i oskarżony o bycie marionetką Moskwy. Płacił wielomilionowe grzywny, pozbył się wielu rosyjskich nabytków, a teraz cieszy się ze zwycięstwa.

Obecnie jako premier deklaruje politykę prozachodnią i prorosyjską zarazem, co w praktyce oznacza przyhamowanie starań o wejście Gruzji do NATO. I aresztuje kogo trzeba, żeby był porządek. Wprawdzie Iwaniszwili obiecuje, że procesy będą jawne, ale raczej nie zmieni stylu góralskiej polityki, który od lat zakłada, że gdy jedno grono u władzy, to drugie grono winne.

1 2 3 4 5 6 7
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe