Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Najpopularniejszym kolorem aut na świecie jest biały – wynika z analizy DuPont za 2012 r. Tak pomalowanych było 23 proc. samochodów, czarnych – 21 proc.

Srebrny spadł na trzecią pozycję, zdobywając 18 proc. udziałów, szary 14 proc., czerwony osiem, niebieski i brązowy po sześć, natomiast zielony i żółty uzyskały po 1 proc.

Nowym współwłaścicielem Astona Martina została włoska spółka Investindustrial. Za 150 mln funtów kupiła 37,5 proc. akcji producenta sportowych aut. Wcześniej za 1,1 mld euro sprzedała Audi akcje włoskiego producenta motocykli Ducati. Aston Martin potrzebuje pół miliarda funtów na przygotowanie nowej generacji aut.

Co 10. samochód trafiający w Polsce na przegląd techniczny nie powinien poruszać się po polskich drogach – wynika z badania ProfiAuto, przeprowadzonego wspólnie z Polską Izbą Motoryzacji, Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów oraz Stowarzyszeniem Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych. Badanie ujawniło, że 80 proc. diagnostów spotkało się w ostatnim roku z propozycją łapówki za dopuszczenie pojazdów do ruchu.

Toyota Prius obchodziła w połowie grudnia 15. urodziny.

Od 1997 r. Toyota sprzedała niemal 3 mln priusów. W tym czasie wszystkich aut hybrydowych koncern sprzedał 5 mln, w tym 1,2 mln tylko w 2012 r. Dzięki hybrydom Toyota już w tym roku spełniła limity emisji CO2 wyznaczone przez Komisję Europejską na 2015 r.

Półmilionowy silnik 8-cylindrowy TFSI wyprodukowała fabryka Audi Hungaria Motor w węgierskim Gyor. Tego typu jednostki wytwarzane są na Węgrzech od 1997 r. Codziennie 400 pracowników montuje po 200 silników V-8, stosowanych w takich modelach jak Audi RS4, RS5, S6 i S8, Volkswagen Touareg, Bentley Continental oraz Porsche Cayenne. W zakładzie montażu silników pracuje 6 tys. osób, montujących 240 rodzajów silników: od 4- do 12-cylindrowych.

Młodzi kierowcy z Polski uważają, że w szkole jazdy nie zostali dobrze przygotowani do uczestnictwa w ruchu drogowym. Tylko 57 proc. z nich uczyło się prowadzenia pojazdu nocą. W Danii ten odsetek wynosi 96 proc., w Niemczech 98 proc. Przeciwieństwem jest Rosja, gdzie jazdy nocnej uczyło się 24 proc. adeptów, w Czechach 25 proc. i w Turcji 28 proc.

Fabryka silników Fiata w Bielsku-Białej jest pierwszym zakładem włoskiego koncernu wyróżnionym złotą nagrodą konkursu „Produkcja klasy światowej". Nagrodę wręczono na gali w Krakowie na początku grudnia. W tym konkursie od 2006 r. nagrody zdobyły 43 fabryki Fiata.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość