Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Hanna Gronkiewicz-Waltz

Daniel Orzechowski

W minionym tygodniu nasz redakcyjny wykrywacz kłamstw wskazał na Hannę Gronkiewicz-Waltz.

31 grudnia w rozmowie z Jarosławem Gugałą na antenie Polsat News, omawiając różnice między Platformą Obywatelską a PiS, prezydent Warszawy przekonywała, że wyborcy wolą PO, bo to partia opowiadająca się za wolnym rynkiem i niskimi podatkami. – My w PO opowiadamy się za wolnym rynkiem, a PiS za centralnym planowaniem – mówiła polityk.

Diagnoza

Wolny rynek, niskie podatki i ograniczenia biurokracji rzeczywiście były głównymi filarami programu gospodarczego Platformy Obywatelskiej, ale tylko w pierwszej fazie istnienia tej partii, czyli wtedy, gdy powstała, i wtedy, gdy rządził PiS. Hasła gospodarki liberalnej były wówczas dobrym sposobem na pozyskanie zwolenników. Jednak odkąd w 2007 r. Platforma Obywatelska objęła władzę, a jej lider Donald Tusk został premierem, politycy PO zapomnieli o głoszonych wcześniej wolnorynkowych postulatach. Zamiast likwidować bariery utrudniające życie przedsiębiorcom, rząd PO zwiększał biurokrację, komplikował prawo podatkowe, a na przedsiębiorców nakładał kolejne świadczenia. To jedna z przyczyn coraz groźniejszego kryzysu gospodarczego. Także sposób organizacji Euro 2012 miał mało wspólnego z wolnym rynkiem. Zamówienia publiczne trafiały bowiem do spółek zatrudniających działaczy PO. Członkowie Platformy Obywatelskiej i ich krewni dostają luksusowe posady państwowe nie dzięki umiejętnościom, tylko dzięki znajomościom, co trudno pogodzić z ideałami wolnego rynku.

Rozpoznanie

Hanna Gronkiewicz-Waltz wykorzystała znaną od lat metodę, którą najtrafniej określił Joseph Goebbels: „Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą". Prezydent Warszawy – podobnie jak jej partyjni koledzy – doskonale wie, że ich rządy to zaprzeczenie wolnorynkowych ideałów, jednak robi wszystko, by Polaków utwierdzić w przekonaniu, że jest odwrotnie. Służy to oczywiście budowaniu sztucznej alternatywy politycznej: albo „liberalna" i „wolnorynkowa" Platforma, albo etatystyczne PiS.

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

Wykrywacz obsługiwał Daniel Orzechowski.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO