Najnowsza interwencja Uważam Rze

W co gra nasz rząd?

Chciałbym się odnieść na łamach Waszego pisma do uchwalanej niedawno ustawy o nasiennictwie i do kwestii upraw GMO w Polsce.

Dla mnie kluczowy i wiążący obie te sprawy jest fakt, iż... już ponad 80 proc. polskich central nasiennych zostało sprzedanych największemu na świecie producentowi GMO – firmie Monsanto! (Notabene jest to bulwersujące, że tak strategiczny sektor naszego państwa został sprzedany j e d n e m u koncernowi). Związek ten widać gołym okiem, a mianowicie prace koalicji rządzącej nad ustawą zmierzały w ściśle określonym kierunku:

1) wykreślono z projektu ustawy zapis o zakazie obrotu materiałem siewnym GMO,

2) odrzucono wszystkie poprawki opozycji dotyczące m.in. zakazu upraw GMO, obowiązku umieszczania odpowiedniej informacji na etykiecie, jeśli nasiona są GMO, a nawet obowiązku hodowcy informowania o tym, że wpisywana do rejestru odmiana jest odmianą GMO! W czyim interesie zatem działa PO-PSL? Odpowiedź wydaje się oczywista. Jednocześnie rząd uspokaja nas, że zablokuje uprawę każdej odmiany GMO w Polsce, w oparciu o wyniki badań wskazujące na jej szkodliwość. Jakich badań? Przeprowadzonych przez polskie instytuty badawcze?

Rząd deklaruje, że chce Polskę wolną od GMO. Ale jego działania i przejęcie polskich central nasiennych przez Monsanto skutecznie rozwiewają te złudzenia.

Konrad z Poznania

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO