Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Agnieszka Zaucha, corka znanego piosenkarza Andrzeja Zauchy

Życie w cieniu legendy

Grzegorz Benda

Niełatwo przekonać dzieci znanych artystów do zwierzeń na temat swoich rodziców. Gwiazdy sceny i ekranu nie zawsze potrafiły stworzyć dom z prawdziwego zdarzenia

W „Ożenku" Gogola grał służącego, chłopka roztropka i w pierwszej odsłonie jego zadanie polegało na pokazaniu się na scenie z ogromnym butem, który czyści z zapałem. Wpadł za kulisy, w biegu przebrał się w jakąś połataną kapotę, ktoś włożył mu na głowę perukę, ktoś wetknął w ręce but i szczotkę, inspicjent wypchnął na scenę. Wychodząc, z trudem uspokoił oddech. Nagle słyszy, że publiczność wita go gromkim śmiechem. Zawsze cieszył się sympatią, ale żeby aż tak? Czyści but jak należy, ale śmiech nie ustaje. Zaczął się trochę niepokoić: co u licha! I wtedy zrozumiał: wszedł na scenę w korkach i w skarpetach piłkarskich, których nie zdążył zmienić. Marian Łącz, wspaniały aktor, wspaniały ojciec. I wspaniały... wędkarz! Co roku aktorskie środowisko organizuje wędkarskie zawody jego imienia.

Niebiesko-Czarna Córa Big-Beatu

Jednej, a właściwie dwóm bohaterkom tej książki kibicuję od lat. Będąc kiedyś gospodarzem prezentowanego w TVP Kultura cyklu „Archiwum Rocka i Big-Beatu", natrafiłem na program z piosenkami Ady Rusowicz. Konstrukcja cyklu była taka, że archiwalny materiał poprzedzała rozmowa z zaproszonym gościem. Wybór padł na córkę Ady Anię, która dopiero rozpoczynała piosenkarską karierę. Spotkaliśmy się w Hybrydach. Zwierzyła mi się wtedy, że niewiele pozostało jej po mamie pamiątek, że nie ma żadnej z winylowych płyt Niebiesko-Czarnych z jej piosenkami. Dwie stały u mnie na półce, więc zrobiłem jej prezent. Ania opowiadała o tym, jak bardzo chciałaby przywrócić pamięć o mamie. Mówiła to z ogromną wiarą, która pozwalała mieć nadzieję, że marzenia te zrealizuje. I... dopięła swego! W 2011 r. ukazała się płyta „Mój BigBit". Ania nie tylko przypomniała na niej dawne piosenki Ady, to byłoby zbyt proste. Stworzyła zupełnie nowe, utrzymane w estetyce lat 60. Słuchając całej płyty, niełatwo dziś odróżnić te sprzed lat i te, które dopiero co powstały, a głos Ani wydaje się identyczny jak głos jej mamy. Wydaje się? Jest identyczny!

Na okładce płyty Ania napisała parę słów: „Spełniło się moje marzenie. Dzięki tej płycie mam możliwość przypomnieć osobę mojej Mamy i jej cudowne piosenki, które skutecznie próbował zamazać czas". Nie zamazał. Posypały się Fryderyki i koncerty. Lato z Radiem porwało ją w wakacyjną trasę. Męczącą. Schudła tak, że aż żal było patrzeć, ale dała radę. I nie zatrzymuje się. Od dwóch lat w internetowym Radiu WWW prowadzi autorską audycję „Psychobeat" jako... Niebiesko-Czarna Córa Big Beatu! Ostatnio rozmawialiśmy też o bigbeatowym festiwalu, który przygotowuje jeden z warszawskich studenckich klubów. Na pewno go wesprze i będzie jego główną gwiazdą! Bycie dzieckiem legendy zobowiązuje.

Małgorzata Puczyłowska

Być dzieckiem legendy

WHITE INK STUDIO

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy