Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Made in Mama i Tata

Tomasz Krzyżak

Parlamenty Polski i Francji usiłują zalegalizować małżeństwa homoseksualistów

Tysiące mieszkańców Francji wyszło ostatnio na ulice Paryża w obronie instytucji małżeństwa. Rząd francuski chce bowiem zalegalizować małżeństwa homoseksualne i dać im prawo do adopcji dzieci. Dyskusja o równych prawach dla par homoseksualnych trwa m.in. w Wielkiej Brytanii, na Słowacji, ale także w Polsce. Na rozpoczynającym się w tym tygodniu (23–25 stycznia) posiedzeniu polski Sejm będzie debatował nad projektami ustaw o związkach partnerskich autorstwa Platformy Obywatelskiej, SLD i Ruchu Palikota. To nic innego jak próba legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Z kolei parlament francuski dyskusję na temat małżeństw jednopłciowych zaplanował na wtorek 29 stycznia. Dwa dni wcześniej, w niedzielę 27 stycznia, na ulice Paryża mają wyjść zwolennicy małżeństw homoseksualnych. O mobilizację apeluje m.in. na swoim blogu socjalistyczny mer Paryża Bertrand Delanoe. A prawicowa, opozycyjna partia UMP, której przewodniczy Jean-Francois Copé, na 24 stycznia zapowiedziała konwencję na temat rodziny, w czasie której omawiana będzie także sprawa małżeństw homoseksualnych. UMP oskarża rząd o próbę ich narzucenia społeczeństwu bez prawdziwej dyskusji, dlatego 115 deputowanych tej partii podpisało petycję o rozpisanie referendum w tej sprawie. Francuski rząd nie chce jednak robić referendum, bo pomysłom zrównania praw mniejszości homoseksualnych z heteroseksualną większością sprzeciwia się społeczeństwo.

W najbliższą środę w polskim Sejmie rozpoczyna się debata nad uznaniem małżeństw homoseksualnych

Ostatnia francuska demonstracja z 13 stycznia była największą od 1984 roku, kiedy Francuzi wyszli na ulicę w obronie szkół prywatnych (w tym katolickich). Zmusili wówczas lewicowy rząd do wycofania się z pomysłu wchłonięcia szkół wyznaniowych przez szkolnictwo publiczne. Demonstracja z 1984 roku, jak i ta z 13 stycznia 2013 roku, pokazują, że społeczeństwo francuskie nie jest tak zlaicyzowane, jak o nim mówią. Może i Francuzi do kościoła w niedzielę nie chodzą, ale przynajmniej w obronie podstawowych wartości potrafią się zmobilizować. Czy tym razem katolicki głos francuskiego społeczeństwa zostanie usłyszany? Czy „pierwsza córa Kościoła" da przykład innym krajom europejskim, w tym m.in. Polsce?

Determinacja Hollande,a

Dyskusja o małżeństwach homoseksualnych trwa nad Sekwaną od kilku lat. Głośniej zaczęto na ten temat mówić za prezydentury Francois Mitterranda (1981–1995). W 1982 roku francuskie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za depenalizacją homoseksualizmu. Ale dopiero za prezydentury konserwatywnego Jacques'a Chiraca, w roku 1999, ustanowiono we Francji cywilny pakt solidarnościowy (PACS). Premierem był wówczas socjalista Lionel Jospin. Umowę PACS mogą między sobą zawrzeć osoby tej samej lub różnej płci. Osoby pozostające w takim związku nie mogą adoptować dzieci, ale mogą np. dziedziczyć po sobie, solidarnie odpowiadają również za swoje długi. Pakt stworzono z myślą o parach homoseksualnych, ale ze statystyk wynika, że aż 90 proc. osób decydujących się na jego podpisanie to pary heteroseksualne (w 2010 roku zawarto 205 558 PACS-ów (9143 par homoseksualnych i 196 415 par heteroseksualnych). W tym samym roku zawarto we Francji 251 654 małżeństw.

Sprawa małżeństw homoseksualnych większego rozpędu nabrała podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej. Socjalista Francois Hollande zobowiązał się do zalegalizowania małżeństw osób tej samej płci (konserwatyści pod wodzą Sarkozy'ego nie dopuścili wcześniej do dyskusji nad projektem). Nie podawał jednak żadnych ram czasowych. Tymczasem już miesiąc po zaprzysiężeniu Hollande'a na prezydenta, w czerwcu 2012 roku, francuska minister ds. rodziny Dominique Bertinotti ujawniła, że rząd pracuje nad uregulowaniami prawnymi w tej sprawie i we wrześniu przedstawi specjalny projekt ustawy.

I rzeczywiście rząd projekt przedstawił. Tyle że w listopadzie. Zgodnie z założeniami z francuskiego kodeksu cywilnego usuwa się słowa: „mąż" i „żona". W ich miejsce wprowadza się słowo „małżonek". Z kolei „ojca" i „matkę" zastępują „rodzic A" i „rodzic B" lub „jedno z rodziców". W uzasadnieniu wpisano wprawdzie, że małżeństwo jako instytucja istnieje od wieków, ale podkreślono, że we francuskim kodeksie cywilnym nigdzie „nie zostało wprost stwierdzone, że małżeństwo zakłada związek mężczyzny i kobiety"! Tymczasem w styczniu 2011 roku francuska Rada Konstytucyjna orzekła, że zawieranie małżeństw homoseksualnych jest niezgodne z konstytucją. Potwierdziła tym samym, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Nowe prawo ma pozwolić parom homoseksualnym na zawieranie związków cywilnych i adopcję dzieci. Zabrania jednak skorzystania z zapłodnienia metodą in vitro.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy