Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Nauczycielki życia

Agnieszka Niemojewska

Damy polskiego teatru, kina i telewizji. Podziwiane, majestatyczne, pozornie niedostępne. Artystyczne biogramy mają niezwykłe, ale osobiste dramaty i proza codzienności ich nie ominęły. Łączy je jedno: siła charakteru i chęć działania

Dzień Babci. Dla mnie jest to święto szczególne – nigdy nie zaznałam miłości dziadków, bo gdy przyszłam na świat, ich już nie było... Mam więc ogromną słabość do ludzi w podeszłym wieku. Wsłuchuję się w to, co mówią, zwłaszcza gdy są to wspomnienia, jak to „drzewiej bywało", a wszelkie oznaki okazywanej mi sympatii chłonę i celebruję.

Z tym większą przyjemnością zanurzyłam się w lekturze książki Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Spotkania". Kogo spotykamy? Największe, najznakomitsze. Dwadzieścia dam polskiej kultury. Nie ma już wśród nas Krystyny Feldman i Ireny Kwiatkowskiej, ale Maciejewski zdążył jeszcze z nimi porozmawiać. Zabiera nas też na rozmowy z królowymi polskiej sceny artystycznej. Uwaga! Muszę wymienić wszystkie – nie tylko dlatego, że żadnej z pań nie chcę pominąć, ale też dlatego, że każda jest wyjątkowa: Nina Andrycz, Ewa Błaszczyk, Małgorzata Braunek, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Anna Dymna, Alina Janowska, Barbara Krafftówna, Zofia Kucówna, Marta Lipińska, Anna Nehrebecka, Anna Polony, Anna Romantowska, Danuta Stenka, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Ewa Wiśniewska. Doskonały wybór!

Autor przybliża czytelnikom zawodowe sukcesy pań, a one głównie mówią o swoim życiu – jakie ono było, jakie jest. A było i jest – w każdym przypadku – fascynujące, ale pełne życiowych zakrętów. Tak różne biografie, a tak podobne. Wśród gwiazd starszego pokolenia to wojna i stalinizm kształtowały ich silne charaktery, wśród młodszych – zgrzebny PRL i czas stanu wojennego. Przede wszystkim jednak – osobiste dramaty.

Na tak niewielkiej powierzchni nie sposób przybliżyć barwnych życiorysów wszystkich rozmówczyń Maciejewskiego. Jedno nie ulega kwestii: zarówno te w średnim wieku, jak i starsze są pełne pogody ducha, energii oraz dystansu do samych siebie i otaczającej rzeczywistości.

Być jak Anna Dymna

„Starsi ludzie zawsze byli dla mnie prawdziwą kopalnią wiedzy. Szkoda, że często nie chcemy ich słuchać" – mówi Anna Dymna. Dziś warto się jej przysłuchiwać, ją podpatrywać, bo pomimo osobistej tragedii (śmierć pierwszego męża Wiesława Dymnego w 1978 r., kiedy miała zaledwie 27 lat) i wielu przeciwności losu odnalazła w sobie siłę, by nie pozostać jedynie znaną aktorką. Prowadzi fundację „Mimo wszystko", organizuje warsztaty i festiwale muzyczne dla niepełnosprawnych, buduje ośrodek rehabilitacyjny, prowadzi program telewizyjny, otwiera kolejne Salony Poezji i oczywiście gra w teatrze. Taką ją znamy. I podziwiamy, zwłaszcza za pomoc innym: „Jeżeli komuś stanie się coś naprawdę złego, może przyjść do mnie. Na pewno nie powiem mu, że życie nie ma sensu. Wręcz przeciwnie. Dzisiaj wiem, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Trzeba działać".

Ma też swoje hobby, pasje – maluje, robi przetwory. Lecz najlepiej i najchętniej odpoczywa w ogrodzie. W wolnych chwilach, zazwyczaj wczesnym rankiem, dogląda własnoręcznie zasadzonych kwiatów. To daje jej satysfakcję i radość.

Cierpienie przekuć w działanie

Życie Ewy Błaszczyk przedziela tragiczny rok 2000. Nic tego nie zapowiadało: kochający mąż, wspaniałe bliźniaczki Ola i Mania, odremontowany dom. Szczęście. W lutym 2000 r. umiera ukochany mąż Jacek Janczarski, w maju Ola nieszczęśliwie krztusi się wodą, którą próbowała popić tabletkę. Płyn zalewa płuca. Sześcioletnia Ola zapada w śpiączkę, w której pozostaje do dziś...

Aktorka zaczyna walkę o życie swojego dziecka, pomaga innym. Przemienia się w działaczkę, społeczniczkę. Zakłada fundację „Akogo?", która m.in. buduje Klinikę „Budzik", gdzie dzieci po ciężkich urazach mózgu będą leczone i rehabilitowane według indywidualnego programu. Klinikę otwarto 7 grudnia 2012 r. To bodaj największy sukces Ewy Błaszczyk – pomimo wielu wspaniałych ról, poruszających interpretacji piosenek Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe