Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

Grzegorz Krychowiak trafil na Zachod w wieku 15 lat

Lekcja szybkiego dojrzewania

Michał Kołodziejczyk

Młodzi piłkarze nie mają kompleksów i uciekają za granicę tak szybko, jak się da

Nie chcę, żeby to źle zabrzmiało, ale czym dla tych młodych chłopaków jest Legia? Dla nich liczy się Bayern, Borussia, Real albo Barcelona. Tutaj mają dobry start, ale skończyć muszą tam, wysoko – mówi Jakub Wawrzyniak, 30-letni obrońca Legii Warszawa. – W moim pokoleniu Legia to był sam szczyt. Teraz jest mnóstwo kanałów sportowych, czasopism, strona internetowa Bundesligi jest także po polsku. Takiego Dominika Furmana ciężko zadowolić polską ligą, to świetny piłkarz, ale pozytywnie odbieram go także jako człowieka. Ma wszystko poukładane – dodaje zawodnik warszawskiego klubu.

Młody, obiecujący polski piłkarz wreszcie nie ma 27 lat na karku, ale jest przed maturą. Młody polski piłkarz wreszcie nie zadowala się tym, że może zarobić 100 tys. euro przez rok. Myśli o tym, że jeśli będzie ciężko pracował, może zarobić milion albo jeszcze więcej. Dziesięć lat temu w takich klubach jak Legia czy Zagłębie Lubin powstały szkółki piłkarskie, zbiegło się to z czasem z dużo ważniejszą zmianą – w głowach samych piłkarzy. Wielki futbol stał się dostępny na wyciągnięcie ręki, kilka przykładów, jak choćby Wojciech Szczęsny, który wyjechał do Arsenalu jako 16-latek, a teraz jest gwiazdą Premiership, działa na wyobraźnię. Nie brakuje chętnych do podjęcia ryzyka, kiedy zgłasza się poważny klub z za granicy. – To znak czasów. Młodzi Polacy nie mają już kompleksów, są obyci w świecie, znają języki i nie boją się spróbować. Bywa, że oferta z zagranicy to nie tylko mieszkanie w internacie, ale także praca dla rodziców – tłumaczy Michał Globisz, były trener młodzieżowych reprezentacji Polski.

Kierunek Bundesliga

O tym, że nie są tą mało znaczące przypadki, ale stała tendencja, świadczy obecna zimowa przerwa w rozgrywkach ekstraklasy. Bayer Leverkusen za 2,6 miliona euro wykupił z Górnika Zabrze 18-letniego Arkadiusza Milika. Piłkarz ma za sobą raptem pół udanego sezonu w polskiej lidze, ale zdążył zadebiutować w reprezentacji Polski. Jego klubowy trener Adam Nawałka, a także selekcjoner Waldemar Fornalik doradzali piłkarzowi, by został w Górniku przynajmniej do końca sezonu. Zawodnik nie chciał czekać, przeprowadzka wiązała się dla niego z 40-krotną podwyżką zarobków. Nie przeraziła go konkurencja w nowym zespole ani to, że Bayer wydawał więcej na piłkarzy, którzy teraz siedzą na ławce rezerwowych.

O 20-letniego Pawła Wszołka starał się Hannover 96. Proponował 1,5 mln euro za piłkarza, który tak jak Milik błysnął w zaledwie 15 jesiennych meczach ligowych. Wszołek nie zgodził się na wyjazd do Niemiec, bo czuł się oszukany przez menedżera. Uważa, że Jarosław Kołakowski „zapomniał" zapewnić mu kilkuset tys. euro za sam podpis. Tłumaczy, że czuł się jak prostytutka sprzedawana na Zachód. Menedżer z transferu zawodnika otrzymuje około 10 proc., takich, którzy będą chcieli skorzystać na młodej, polskiej fali, znajdzie się na pewno więcej. Zwłaszcza że skończyła się – przynajmniej na razie – moda na wyjazdy w kierunkach tureckich czy ukraińskich. O naszą młodzież zaczęli pytać Niemcy, a Bundesliga to rozgrywki z największą frekwencją w Europie i z dużymi pieniędzmi w tle.

Diamenty do oszlifowania

Kiedy kluby naszej ekstraklasy wywiesiły białą flagę z napisem: „kryzys", pojawiły się głosy, że niebawem zmieni się charakter polskiej ligi. Nie będzie już podstarzałych gwiazd z krajów byłej Jugosławii czy marnych, ale przepłacanych Litwinów. Polska, pełna nowych stadionów wybudowanych na Euro, z młodymi zawodnikami, którzy wreszcie nie mają kompleksów, miała stać się nową siłą kontynentu. Mocny impuls dał też selekcjoner Waldemar Fornalik, który w pół roku udowodnił to, czego Franciszek Smuda nie potrafił przez prawie trzy lata – że także u nas z ligowej przeciętności da się wyłowić prawdziwe perełki.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej