Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Donald Tusk

Daniel Orzechowski

Nasz redakcyjny wykrywacz kłamstw wskazał w zeszłym tygodniu na premiera Donalda Tuska. W trakcie konferencji prasowej, pytany o fotoradary, szef rządu zaręczał, że służą one jedynie poprawie bezpieczeństwa na drogach.

– Nie jest i nie było intencją rządu, aby fotoradary były sposobem na zarabianie pieniędzy – zaręczał Tusk. Podkreślił, że byłby najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemi, gdyby z tytułu fotoradarów do budżetu państwa nie wpłynęła ani jedna złotówka, bo to by oznaczało, że na polskich drogach zginęło kilkaset lub kilka tysięcy osób mniej.

Diagnoza

Fotoradary powstają w całej Polsce jak grzyby po deszczu, ale ich wpływu na poprawę bezpieczeństwa na drogach nie widać. Na widoczny w ostatnich miesiącach spadek liczby wypadków wpływ mają trzy czynniki: zima, która przynosi gorsze warunki jazdy (część kierowców przesiada się do komunikacji miejskiej, inni jeżdżą wolniej), coraz lepsze systemy bezpieczeństwa w samochodach oraz, przede wszystkim, oddanie nowych odcinków dróg. Widać natomiast, że fotoradary generują tysiące mandatów, z których pieniądze zasilają budżet państwa.

Rozpoznanie:

Premier Donald Tusk zastosował częstą w polityce zasadę, by w kłamstwie iść w zaparte. Próbuje nam wmówić, że fotoradary postawiono po to, aby na polskich drogach było bezpieczniej, a nie po to, aby złupić kierowców. Dziwnym trafem fotoradary stawia się w czasie największego gospodarczego kryzysu, gdy rządowi brakuje pieniędzy na załatanie rosnącej dziury budżetowej. Stawia się je nie tam, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków, lecz tam, gdzie kierowcy mają najlepsze warunki, by się bezpiecznie rozpędzić. Mamy do czynienia z ordynarnym kłamstwem, które jest jedynie pretekstem do okradania Polaków z ich ciężko zarobionych pieniędzy.

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

Wykrywacz obsługiwał Daniel Orzechowski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE