Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

To będzie plan

Grzegorz Benda

Nie wiem, kto będzie zespołem roku 2013. Może, jak śpiewał Grzegorz Ciechowski, to będzie Plan?

Plan,
Mrock'n'Roll,
Unsigned

Trzeba szanować parytety, więc zacznę od... ich czterech. Bo na początku byli oni. I muzyka. Połączyła ich pasja i chęć spędzania każdej wolnej chwili w gronie przyjaciół (miły banał). Początkowo Plan był zespołem, który grał tylko dla małej grupki (któż tak nie zaczynał?). Każdy ze znajomych wiedział, że we wtorki w sali prób u Dudzika można posłuchać muzyki na żywo. Przychodzili. Różni. Słuchali.

Na gitarze solowej grał Marek „Syn" Kałuszka, znany z gry w zespole Al Sirat, z którym od 1998 r. nagrywa płyty thrash rockowe, ale gdzieś w duszy zawsze pobrzmiewała mu i klasyka, i rock'n'roll. Na rytmicznej Hubert „Jim" Zieliński (znany m.in. z  B.E.T.H.) – silnik, producent, grunge'owa „noga" zespołu. Na basie progresywnie rockowy Michał „Majk" Hercberg, znany m.in. z Antigamy, Hedfirst i Noko, z którym dotarł do finału programu pierwszej edycji telewizyjnego „Must be the music". No i ten czwarty (choć kolejność jest tu naprawdę przypadkowa) – Marcin „Dudzik" Dudzicki na bębnach (Hedfirst, Embargo, Matros Willy, a ostatnio Kabanos). Wróćmy na salę prób. Pewnego dnia jedna z osób postanowiła spróbować swych sił i... nagle wszystko się zmieniło. Do grupy dołączyła „Nuno". Wokalistka. Uporządkowali utwory, „Nuno" dopisała teksty i materiał można już było zaprezentować na koncertach. Mieli energię. W sobie i w swojej muzyce. I mieli Plan. I „Nuno". Kiedy mówi, wydaje się, że zbyt długo przesiadywała w towarzystwie... Toma Waitsa. To dobre towarzystwo. Kiedy śpiewa, to wrażenie zdecydowanie znika, ale słychać, że wyszła nie tylko z rockowej, ale i z jazzowej kołyski. Nie takie więc dziwne, że jest prekursorką liveactowego śpiewania z didżejami na scenie klubowej.

Ciąg dalszy tej historii? Ktoś kiedyś powiedział, że historia lubi się powtarzać, bo... niby dla kogo miałaby się wysilać. Dla nich się wysiliła! W 2011 r. Najpierw spróbowali swych sił na III Siedleckim Rock Open Air Festival i – ku własnemu zaskoczeniu, ale nie jurorów! – zdobyli Grand Prix. Szczęście, a gdzieś w głowach obietnica... ciężkiej pracy. Bez niej za darmo (a i to rzadko) jest tylko woda sodowa. Postanowili wziąć udział w drugiej edycji telewizyjnego programu „Must be the music. Tylko muzyka", ale z zastrzeżeniem, że zagrają tam tylko własne utwory. Przejście każdego kolejnego etapu znów było zaskoczeniem głównie dla nich. Dotarli do półfinału. Aż!

I co, czy to koniec wielkiej przygody? Nie! Zadzwoniono z telewizji z propozycją występu na... Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie „Szalone lata 60.". Oni i bigbit? Czemu nie. To przecież Opole. Okazało się, że polecili ich panowie Mannowie – Wojciech i Marcin. Dostali zadanie wykonania piosenki „Niedziela będzie dla nas". Nie kaprysili, choć wątpię, by na półkach walały się im bez opamiętania płyty Niebiesko-Czarnych. Przygotowali demo i z duszami na (pięciu) ramionach czekali na odpowiedź. Nadeszła. Pozytywna. Wystąpili.

I spodobali się. Trwała dobra passa, więc nie powinni ani na chwilę zwalniać, a jednak wybrali... przystanek. Przystanek Woodstock. Zgłosili się do eliminacji i... zagrali na dużej scenie.

I przyszedł czas na pracę w studiu. Postanowili, że płytę wydadzą sami. Z (nie?)małą pomocą przyjaciół. I jest. Co to za muzyka? Twierdzą, że nie lubią porównań, więc... nie to nie! Tytuł płyty zapowiada, że grają mrock'n'rolla. Nie kłamią. No i na pewno ta zapowiedź ucieszyła profesora Bralczyka. Bo chodzi o to, żeby język giętki... Dość, muszę tej płyty posłuchać jeszcze raz.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy