Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W 2014 r. pojawi się nowa generacja mini, która będzie liczyć 11 wersji (obecna pierwotnie miała pięć odmian), spekuluje brytyjska prasa motoryzacyjna. Wśród nowych wersji nadwoziowych pojawią się: minivan, 3-drzwiowy oraz 5-drzwiowy sedan.

Countryman stanie się normalnym SUV-em. Zmiany są możliwe dzięki wprowadzeniu nowej, przednionapędowej platformy dla aut Mini oraz BMW. Pod maską znajdziemy 3-cylindrowe benzynowe i wysokoprężne silniki. Koncern planuje, że w 2020 r. wyprodukuje 980 tys. przednionapędowych modeli w 23 wersjach.

Honda otrzyma małego, miejskiego SUV-a. Jego koncepcyjna wersja została nazwana Urban SUV. Samochód, który będzie konkurować m.in. z Nissanem Juke i Mitsubishi ASX, wykorzysta płytę podłogową modelu Jazz. Auto otrzyma silniki benzynowe o pojemności 1,6 l oraz 1,4-litrowego diesla. Samochód najwcześniej pojawi się w salonach za dwa lata.

Norma czystości spalin Euro VI wejdzie w życie dla nowych aut w 2015 r. Auta będą bardziej ekologiczne i skomplikowane. Pojawią się nowe czujniki, m.in. sadzy w wydechu (niezbędne do kontroli sprawności filtra sadzy), oraz czujniki amoniaku, który pojawia się podczas redukcji spalin mocznikiem. Samochody Euro VI emitują dwa razy mniej zanieczyszczeń od Euro V.

Najszybszym modelem w historii Mercedesa jest zaprezentowany w połowie stycznia w Detroit E 63 AMG. Wersja S ma napęd na 4 koła i 5,5-litrowy silnik o mocy 577 KM. Rozpędza się od 0 do 100 km/h w 3,6 sekundy, kombi potrzebuje 0,1 sekundy więcej. Auto może być wyposażone w węglowe tarcze hamulcowe, skuteczniejsze, ale i droższe od żeliwnych.

Fiat przygotowuje zakład w Melfi do produkcji małego Jeepa. Premiera tego modelu zapowiadana jest na 2014 r. Model wykorzysta platformę Fiata 500X, która jest stosowana także w 500L oraz w Punto. Samochód otrzyma silniki benzynowe T-Jet o pojemności 1,4 l oraz 1,6-litrowego diesla. Fiat 500X zastąpi produkowanego w węgierskiej fabryce Suzuki Fiata Sedici.

Lamborghini dostarczyło w 2012 r. 2038 aut, o 30 proc. więcej niż w 2011 r. Klienci kupili 922 sztuki nowego Aventadora, jednak najpopularniejszym modelem pozostaje Gallardo ze sprzedażą 1161 aut. Łącznie marka dostarczyła od początku produkcji ponad 13 tys. Gallardo. W 2012 r. do Europy trafiło 29 proc. aut, do Ameryki 28 proc., Azja i Pacyfik to 35 proc. sprzedaży, natomiast Bliski Wschód i RPA mają 8 proc. udziału w ubiegłorocznej sprzedaży marki.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość