Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Syn Tuska wart milion

Okrągły milion – tyle może kosztować wydawcę „Faktu" artykuł opisujący powiązania Michała Tuska z linią lotniczą OLT Express.

Tyle bowiem może kosztować konieczność wykupienia na trzy dni ogłoszenia na portalu tvn24.pl. Przeprosiny mają mieć objętość jednej czwartej całej strony serwisu internetowego.

Wydawca tabloidu musi przeprosić Michała Tuska za podanie informacji, że grozi mu do 10 lat więzienia w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przy jego współpracy z OLT Express – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

Początki sprawy sięgają lata 2012 r., gdy wybuchła afera Amber Gold. Parabank był głównym udziałowcem linii lotniczych OLT Express, od których zlecenia brał syn premiera, jednocześnie pracując na stanowisku specjalisty ds. marketingu w gdańskim porcie lotniczym. Wówczas „Fakt" opublikował tekst pod tytułem „Michałowi Tuskowi grozi 10 lat więzienia?!". – Tabloidy nie są bezkarne – komentował Roman Giertych, który reprezentował Michała Tuska. – Skoro nie ma żadnego zarzutu ani aktu oskarżenia, to o nikim nie wolno pisać, że grozi mu 10 lat więzienia, nawet jeśli to osoba publiczna. Adwokaci wydawcy „Faktu" wnosili o oddalenie pozwu, starając się udowodnić, że „dziennikarzom wolno pytać". Sąd jednak ocenił, że została przekroczona granica wolności wypowiedzi, a wspomniany tekst służył jedynie „sensacji i przyciągnięciu czytelników". Wydawca „Faktu" ma przeprosić Tuska na swoich łamach, stronie internetowej oraz na portalu tvn24.pl. Jest to druga porażka „Faktu" z mecenasem Giertychem, który w 2007 r. wytoczył im proces za artykuł, w którym napisano, że ówczesny wicepremier wozi rodziców na zakupy swoją rządową limuzyną z ochroną BOR. Po rozprawie okazało się, że nie była to limuzyna Giertycha, jak również nie byli to jego rodzice.

Wyrok nie jest prawomocny. Adwokaci tabloidu zapowiadają apelację.

—d.o.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE