Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Sejmowe filary Ruchu Palikota: Anna Grodzka i Robert Biedron

Niebezpieczne związki

Maciej Zdziarski

„Nawet córka Kwaśniewskiego wzięła ślub kościelny” – opowiada starsza pani. Jej koleżanka przytakuje i dodaje z przekąsem: „A niby ojciec komunista”

Znowu zmiana kanału, przebitka z Anną Grodzką. „Kraków jest z ciebie dumny!" – krzyczy wstawiony gość przy barze. Przypominamy sobie, że posłanka reprezentuje okręg krakowski. Kilka złośliwostek, ale bez zaangażowania, bo już za chwilę ktoś woła: „Włączcie mecz!", i Grodzka znika z pola widzenia. „Rysiek, spadaj!" – krzyczy jeden z kolegów. Bo nawet jeśli poseł Pawłowicz to „rynsztok i magiel", jak powiada arbiter elegancji Stefan Niesiołowski, to posłanka Grodzka dla wielu pozostanie Ryszardem Ochódzkim w przebraniu szwedzkiej turystki. Przy całym szacunku dla nieszczęścia, jakiego musi doświadczać człowiek decydujący się na tak drastyczną zmianę w życiu, Anna Grodzka nie jest reklamą wewnętrznej spójności i kobiecego wdzięku. Środowisko transseksualne nie zdobywa punktów dzięki swojej parlamentarnej reprezentantce.

To wszystko jednak staje się nieważne, kiedy na Santiago Bernabeu wbiegają zawodnicy Realu i Barcy. Zaczyna się El Clásico.

3.

Tak niewiele zabrakło Barcelonie, by wygrać pierwszy mecz! Real zremisował kilka minut przed końcem. Wynik 1:1 w Madrycie czyni sytuację niejasną aż do 27 lutego, chociaż ze względu na miejsce rewanżu uprzywilejowani są Katalończycy.

W sprawie związków partnerskich jest podobnie. Każdy ma poczucie remisu z ewentualnym wskazaniem. Lewica (palikotowa i eseldowska) przegrała projekty ustaw, ale wzmocniła polityczny przekaz. Prawo i Sprawiedliwość, PSL i Solidarna Polska wywiązały się z oczekiwań własnych wyborców, lecz w walce o tradycjonalistyczny elektorat pojawiła się konkurencja – środowisko Gowina, stanowiące podzbiór Platformy Obywatelskiej. Premier nie ma powodu do radości, bo w meczu z ministrem z Krakowa dostał łupnia. Jednak i Tusk odniósł zwycięstwo: opinia publiczna jest karmiona sztucznym problemem, przykrywającym rzeczywiste wyzwania i kłopoty (np. zablokowanie przez Komisję Europejską pieniędzy na budowę dróg).

W dniu posiedzenia rządu, podczas którego premier Tusk spotkał się z ministrem Gowinem po raz pierwszy od czasu głosowania w sprawie związków partnerskich, GUS opublikował informację o ślubach i rozwodach w 2012 r. Szacuje się, że w 2012 r. zawarto ok. 204 tys. nowych związków małżeńskich, tj. o blisko 3 tys. mniej niż rok wcześniej. Liczba nowo zawieranych małżeństw zmniejsza się już czwarty rok z rzędu (po wzroście w latach 2005–2008). GUS przypomina, że dzietność kobiet jest istotnie zdeterminowana liczbą zawieranych małżeństw. W 2012 r. urodziło się blisko 390 tys. dzieci. Choć tzw. urodzenia pozamałżeńskie stanowią już 21 proc., prawie połowa pozostałych urodzeń to owoc trzech pierwszych lat małżeństwa.

W czwartkowy poranek w autobusie 164 – jadę nim po zakupy z placu Inwalidów na Nowy Kleparz – ludzie rozmawiają o Pawłowicz, Grodzkiej i Biedroniu. W telewizji absurd goni absurd, a pasażerowie zadają sensowne pytania. „Dlaczego ci od związków partnerskich chcą mieć prawa bez zobowiązań? Nawet córka Kwaśniewskiego wzięła ślub kościelny" – opowiada starsza pani. Jej koleżanka przytakuje i dodaje z przekąsem: „A niby ojciec komunista". W strzępkach rozmów słychać wątki prawie nieobecne w debacie medialnej. Jeśli ktoś żyje w wolnym związku, to dlatego, że tak chce. Skoro zyski z rejestracji w urzędzie są bardziej kuszące niż życie na kocią łapę, można przed urzędnikiem USC wyznać miłość małżeńską. Nikt nikogo nie ciągnie na siłę do kościoła. „To po co te „»związki partnerskie?«" – dyskutują przekupki z Kleparza. Między budkami kwiaciarek a stoiskami owocowo-warzywnymi panuje konstytucyjna równość. Po bukiety z róż i po pietruszkę przyjeżdżają konkubinaty, małżeństwa sakramentalne i te z urzędu stanu cywilnego. Kiedy kupuję jabłka, marchewkę i seler, media podają informację o ponownym składaniu projektów ustaw o związkach partnerskich. Wiele wskazuje na to, że oprócz SLD, Ruchu Palikota oraz liberalnej części Platformy także platformerscy konserwatyści złożą własny projekt.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE